Euroleague

Επιστροφή στις νίκες με κατοστάρα για τη Χίμκι!

Τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε η Χίμκι, συντρίβοντας 104-87 την Άλμπα Βερολίνου, για να ανέβει στο 7-6.

Ήταν 13η αγωνιστική και… τυχερή για τη Χίμκι!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις επικράτησε άνετα 104-87 της Άλμπα Βερολίνου, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από τέσσερις σερί ήττες και ανεβαίνοντας στο 7-6.

Κορυφαίοι οι Μπούκερ και Σβεντ για τους Ρώσους με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, με τον Αμερικανό να μαζεύει και 10 ριμπάουντ. Στους 18π. σταμάτησε ο Γερέμπκο, με τον Γκιλ να είχε 16π.

Από τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο Γκιεντράιτις με 17 πόντους και ο Γκιφάι με 14π.

Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το ματς με το σκορ να ήταν υψηλό και την Άλμπα να είχε ένα σταθερό προβάδισμα (14-17). Ο Σβεντ κρατούσε τη Χίμκι κοντά (23-24), ωστόσο στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ξέσπασμα και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το +9 (23-32).

Στο +12 (23-35) πήγε η Άλμπα στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, διατηρώντας την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (31-41) μέχρι το 14’. Εκεί, οι Ρώσοι επέστρεψαν με τον Μπέρτανς και ισοφάρισαν (43-43), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με τη Χίμκι να κάνει την ανατροπή με τον Γκιλ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 54-51.

Με… φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος, με τους Μπούκερ και Σβεντ να τους σπρώχνουν σε ένα 8-0 για το +11 (62-51), στα πρώτα τρία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο ματς, αλλά οι Γιόβιτς και Μπούκερ είχαν «ζεσταθεί» για τα καλά, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +16 (75-59) και το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +14 (77-63).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη Χίμκι να πηγαίνει στο +17 (90-73), στο 34’. Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Κουρτινάιτις είχαν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 104-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87