Euroleague

Επέστρεψε στις νίκες και άγχωσε την Μπασκόνια η Μιλάνο!

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε σε τρελά κέφια τον Λουβαβού-Καμπαρό και πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες (89-83), ανέβηκε στο 7-15 και άγχωσε τη Μπασκόνια, η οποία έπεσε στο 12-10.

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η Μιλάνο απέναντι στη Μπασκόνια (89-83), παίρνοντας... ψυχολογία ενόψει της συνέχειας, προσθέτοντας, παράλληλα, αρκετό άγχος στην αντίπαλό της, η οποία υποχώρησε στο 12-10.

Έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Λουβαβού-Καμπαρό και Βόιγκτμαν, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έπιασε απροετοίμαστους τους Ισπανούς και ανέβηκε στο 7-15 και στην προτελευταία θέση της διοργάνωσης. Δεν έφτανε η πολύ καλή παρουσία Τόμσον, Γκεντράιτις και Χάουαρντ στους Βάσκους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και έφτασαν στο 10-6 στο 3', με τον Μπάρον σε ρόλο πρωταγωνιστή, να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του. Στο 5', ο Τόμπσον έκανε το 13-12 για τους Βάσκους, με τον Τόνουτ να ξαναδίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, κάνοντας το 18-14 στο 8', με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 18-17, μετά από τρίποντο του Μαρίνκοβιτς.

Η ομάδα του Μεσίνα ξεκίνησε πολύ καλά και στη δεύτερη περίοδο, με τον Λουβαβού-Καμπαρό να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (28-21) στο 14'. Η Μπασκόνια έκανε την αντεπίθεσή της, φτάνοντας στο 30-30, με τη Μιλάνο να απαντά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 40-34.

Καρμπόν με το δεύτερο, ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι έκανε το 46-37 στο 22', με την ομάδα της Βιτόρια να κάνει το 48-48 στο 25' και τον Ένοκ να φέρνει και πάλι το ματς στην ισοπαλία στο 29' (56-56), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 62-60 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί πάτησαν το... γκάζι, έφτασαν μέχρι το 81-74 στο 37', με τον Λουβαβού-Καμπαρό να εντυπωσιάζει και από εκείνο το σημείο και έπειτα, διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 89-83!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 62-60, 89-83