Ευρώπη

«Δεινοπάθησε» για το 2/2 η Ζαλγκίρις!

Ακόμη μία μέτρια εικόνα από τη Ζαλγκίρις στο πρωτάθλημα, καθώς χρειάστηκε τη δεύτερη παράταση για να νικήσει 105-100 την Τζουκίγια.

Μετά την πρεμιέρα, η Ζαλγκίρις συνάντησε πολλές δυσκολίες και κόντρα στην Τζουκίγια, καθώς τη νίκησε στη δεύτερη παράταση 105-100, για το 2/2 στο πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Η ομάδα του Σίλερ «φλέρταρε» αρκετές φορές με την ήττα, με τον Μιλάκνις να πετυχαίνει το πιο κρίσιμο σουτ στο ματς, καθώς με δικό του τρίποντο στα 8’’ πριν τη λήξη, διαμορφώθηκε το 81-81 της κανονικής διάρκειας.

Κορυφαίος των πρωταθλητών ήταν ο Μούντιε με 32 πόντους, με τον Νέμπο να είχε 16π. και τους Λεκαβίτσιους και Γιανκούνας από 11π. ο καθένας.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Φουρμαναβίτσιους και Νιουκέρκ με 26π. και 25π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-40, 51-57, 81-81 κ.δ., 95-95 α’ παρ., 100-105 β’ παρ.