Euroleague

«Πάτησε» Μακάμπι και 8άδα η Φενέρ

Η Φενερμπαχτσέ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μακάμπι με 82-75, φτάνοντας τις επτά συνεχόμενες νίκες.

Τώρα που βρήκε ρυθμό, ποιος την πιάνει… Η Φενερμπαχτσέ «πάτησε» και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 82-75 στην Κωνσταντινούπολη και με επτά συνεχόμενες νίκες, βλέπει κατάφατσα τα πλέι οφ της Euroleague.

Η τουρκική ομάδα έχει πλέον ρεκόρ 12-10 και μαζί με τη συμπολίτισσά της, Αναντολού Εφές μοιράζονται την 8η προνομιούχο θέση. Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» έπεσε στο 10-12 και θα πρέπει να κάνει υπέρβαση για να βρεθεί στην 8άδα στο τέλος του δρόμου.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Πιέρ (15π. / 4ρ.) και Ντε Κολό (16π. / 3ασ.), αλλά και 7 λάθη. Ντεμπούτο, αλλά χωρίς να μπορεί να κριθεί, έκανε ο νεοαποκτηθείς, με την 8άχρονη καριέρα στο ΝΒΑ, Μάιλ Ο’ Κουίν, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 92 δευτερόλεπτα.

Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράιαντ με 18 πόντους, ενώ ο Γουιλμπέκιν έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 10 ασίστ.

Το ματς:

Εξαιρετικά εύστοχες ήταν στο ξεκίνημα οι παίκτες των δύο ομάδων, με το σκορ να είναι ισόπαλο 8-8 στο 3’. Στο επόμενο τετράλεπτο, είδαν τα καλάθια σαν… δαχτυλήθρες και απόδειξη ήταν το επιμέρους 4-5, αλλά μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, έδωσαν ρεσιτάλ. Κυρίως, η Μακάμπι, η οποία πατούσε καλύτερα στο παρκέ και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Βρέθηκε κάποια στιγμή και στο +6, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 17-21.

Η Φενέρ μπήκε… σεληνιασμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά 24-21, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων έμοιαζαν υπνωτισμένοι, κάτι που είχε ως επακόλουθο άλλο ένα 6-0 από πλευράς γηπεδούχων, που έκαναν το 30-21. Οι Ισραηλινοί πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο 16’ (είχαν προηγηθεί δύο βολές του Γουιλμπέκιν), μειώνοντας σε 30-25. Η άμυνα έκανε ξανά την εμφάνισή της και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (36-35), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Ίδιο με το δεύτερο ήταν και το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τη Φενέρ να «τρέχει» ένα σερί 8-2, που την έφερε στο 44-37. Αυτή τη φορά, η απάντηση ήταν άμεση, αφού με δικό της σερί 9-2, η Μακάμπι έφερε το ματς στα ίσια (46-46), αναγκάζοντας τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ να πάρει τάιμ άουτ. Τη… σκυτάλη πήραν ξανά οι γηπεδούχοι, κάνοντας ένα επιμέρους 9-2 για το 55-48, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-53.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Γκούντουριτς, πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (67-56). Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με σερί 10-3, κατάφεραν να μειώσουν σε 70-66 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αφού απέμεναν τεσσεράμισι λεπτά. Το τάιμ άουτ του Ιγκόρ Κοκόσκοφ λειτούργησε άψογα, αφού οι παίκτες του «έτρεξαν» το δικό τους σερί και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (80-68) στο 38’. Η… σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος, με τη Φενερμπαχτσέ να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-35, 60-53, 82-75