Euroleague

«Γονάτισε» τη Ρεάλ και σταθερά στα playoffs η Μπασκόνια!

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα playoffs έκανε η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε 86-76 της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στη… ζώνη των playoffs διατηρείται η Μπασκόνια, καθώς νίκησε 86-76 τη Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι ανέβηκε στο 15-13.

Πρώτος σκόρερ των Βάσκων ήταν ο Βιλντόσα με 20 πόντους, αλλά τρομερή εμφάνιση από τον Πουαριέ με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Φόιγκτμαν να είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τη «βασίλισσα», που έπεσε στο 21-7, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τόμπκινς και Κάρολ με 17 και 16 πόντους ο καθένας.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Μπασκόνια, έχοντας τον έλεγχο και φτάνοντας στο +10 (19-9), στο 7’. Στη συνέχεια, η Ρεάλ αντέδρασε, με τους Βάσκους όμως να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (36-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, άρχισε η αντεπίθεση της «βασίλισσας», η οποία μείωσε στο -3 (39-36), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Φορτσάτο ξεκίνημα έκανε η Μπασκόνια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πουαριέ να στέλνει τη διαφορά στο +12 (50-38) και να τη διατηρεί σε διψήφια τιμή (55-44) μέχρι τα μισά. Στη συνέχεια, η ομάδα του Λάσο προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς (55-49), αλλά οι Βάσκοι πάτησαν το γκάζι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (64-53).

Η Μπασκόνια διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (72-62), μέχρι το 34’, με τον Κάρολ να βάζει στο ματς τη Ρεάλ (72-68), στα μισά. Η ομάδα του Περάσοβιτς, όμως, δεν έχασε τη συγκέντρωσή της και όχι μόνο δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά με τρίποντο του Βιλντόσα πήγε ξανά στο +10 (84-74), στο 39’, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 64-53, 86-76