Η ΑΕΚ υπέταξε τον μαχητικό Άρη και διεύρυνε το σερί

Την 6η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΚ, που με πρωταγωνιστές τον Σαντ-Ροος που έκανε νταμπλ-ντάμπλ και τον Γκίκα να μιλάει στο τέλος υπέταξε 92-79 τον μαχητικό, αλλά ουραγό Άρη.

Μπορεί ο Σαντ-Ροος να έκλεψε την παράσταση με το double-double των 19 πόντων και των 12 ριμπάουντ, ωστόσο ο Νίκος Γκίκας ήταν αυτός που έβαλε τους 12 από τους τελευταίους 17 πόντους της Ένωσης και υπέγραψε το 92-79 με το οποίο η Ένωση έφτασε τις επτά νίκες. Από 19 πόντους είχαν Σαντ-Ροος και Λάνγκφορντ, αλλά πολύτιμοι για την έκβαση του αγώνα ήταν με 15 έκαστος, ο Γκίκας στο φινάλε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Για τον μαχητικό Άρη, 21 είχε ο Ντραγκίσεβιτς που άγγιξε το triple-double, αφού είχε ακόμα 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ και 17 ο Μπράουν.

Με τον Σαντ-Ροος να ξεκινά ζεστός στο ματς η ΑΕΚ πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 12-6, λίγο μετά τα μισά της α’ περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 12-12 στο επόμενο δίλεπτο, ωστόσο η Ένωση με ένα επιμέρους 5-1 έκανε την διαφορά με τρίποντο του Μασιούλις και καλάθι του Λάνγκφορντ για να πάει στο 19-14, ενώ ο Άρης μείωσε με μια βολή του Μπράουν για το 19-15 της πρώτης περιόδου.

Η «βασίλισσα» μπήκε με το πόδι κολλημένο στο…γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο για να φτάσει με ένα σερί 11-0, στο 30-15, με το καλάθι του Σλότερ, στα 7:27 πριν το ημίχρονο. Ο Άρης ωστόσο με ένα φοβερό κρεσέντο και εκμεταλλευόμενος και τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ από το 32-17, θα καταφέρει να κάνει ένα δικό του 14-2, για να μειώσει στο -3 με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους στο 18’ και να κάνει το 34-31. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με τρίποντο θα ρίξει την διαφορά στο -2 για το 38-36 1’ πριν το ημίχρονο. Ο Σαντ-Ροος έκανε το 40-36, ο Μπράουν απάντησε με λέι-απ για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-38 και τον Άρη να έχει επιστρέψει στο ματς, παρά το -15 με το οποίο βρέθηκε στην αρχή της β’ περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένα 4-0 στο γ’ δεκάλεπτο, άμεσα όμως ο Άρης απαντά άμεσα με 5-0 σερί για να φέρει την διαφορά στην ελάχιστη τιμή, με 44-43 με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, ενώ ο Λιθουανός λίγο αργότερα θα ισοφαρίσει σε 46-46 με νέα βόμβα πίσω από τα 6.75. Στο 24’ το ματς βρίσκεται στο 48-48, όμως από εκεί και μετά η ΑΕΚ θα ανεβάζει ταχύτητα, θα κάνει ένα σερί 8-0 για το 56-48, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκίκα και Χρυσικόπουλο θα ανεβάσει την διαφορά στο +12, για το 64-52, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 66-54.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Λίνος Χρυσικόπουλος που με πέντε σερί πόντους, έδωσε στην Ένωση την μέγιστη διαφορά με +17 (71-54), αφού ο Άρης είχε παγιδευτεί στην ζώνη με προσαρμογές της ΑΕΚ. Ο Μιλόσεβιτς και ο Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο φτιάχνουν ένα μικρό σερί 5-0 για το 75-64 από το 75-59, στα 6:40 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Μπράουν θα το διευρύνει σε 8-0 με σουτ για τρεις για το 75-67 στα 6’ πριν το φινάλε.

Ο Γκίκας δίνει μιαν ανάσα στην ΑΕΚ με 78-67, ο Μπράουν απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 78-70, με τον Άρη να μην παρατά το παιχνίδι, ενώ με νέα βόμβα ο ίδιος παίκτης κάνει το 78-73 στα 4:35 πριν τη λήξη. Κάπου εκεί όμως ο Λάνγκφορντ και ο Γκίκας με διαδοχικά τρίποντα στις δύο επόμενες επιθέσεις της ΑΕΚ ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +11, για το 84-73 στα 3:33 πριν το φινάλε. Ο Γκίκας με ένα ακόμα κρίσιμο σουτ και το 4ο του τρίποντο θα κάνει το 87-75, ενώ ο ίδιος με γκολ-φάουλ θα κάνει το 90-77, στο 1:14 πριν το φινάλε, για να τελειώσει οριστικά το ματς, που έκλεισε με 92-79.