Στο… θρίλερ μίλησε ο Γκρέι

Με τον Στίβεν Γκρέι να κάνει… όργια όταν η μπάλα «έκαιγε», το Περιστέρι νίκησε 75-71 τον Ηρακλή στην παράταση για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Έπειτα από ένα πλήρως ισορροπημένο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση (60-60 η κανονική διάρκεια), το Περιστέρι έφυγε αλώβητο από το «Ιβανόφειο», επικρατώντας με σκορ 75-71.

Η διαφορά των δύο ομάδων, είχε ονοματεπώνυμο… Στίβεν Γκρέι. Ο Αμερικανός έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και παράταση (9 από τους 15 πόντους της ομάδας του) και σταματώντας στους 26 πόντους με 6/11 τρίποντα, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Έτσι οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης», παρά το 21% που είχαν στα τρίποντα, έφτασαν σε ρεκόρ 4-1 στο πρωτάθλημα. Για μόλις 3’:15’’ έπαιξε ο Γκάντι.

Από τους ηττημένους που έμειναν σε ρεκόρ 3-2, ξεχώρισε ο Χάνλαν με 17 πόντους.

Το ματς:

Με περισσότερες εύστοχες επιλογές και υπομονή στο παιχνίδι του, ο Ηρακλής προηγήθηκε 12-4 στο 5’, με τον Καββαδά να κυριαρχεί και το Περιστέρι να έχει τρία γρήγορα λάθη. Ο Χάνλαν με προσωπικά καλάθια έκανε το 18-9 στο 8’, αλλά η είσοδος του Πέτεγουεϊ, σε συνδυασμό με κάποια άστοχα λέι από των γηπεδούχων, βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσει σε 18-15 στο τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, ισοφάρισε σε 23-23 στο 13’ χάρη σε δύο τρίποντα του Γκρέι. Οι άμυνες των δύο ομάδων κυριαρχούσαν, με τον Ηρακλή να βρίσκει σκορ από τον Τσαϊρέλη και το Περιστέρι από τους Αθηναίου και Τζόουνς, για το 27-28 στο 17’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με απόλυτη ισορροπία 33-33 όπως και η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου γενικότερα.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς Χάνλαν από την μία πλευρά και Γκρέι από την άλλη, σκόραραν για το 39-39 στο 23’. Μπόουλιν και Τσαϊρέλης έβαλαν μπροστά με 47-43 τον «γηραιό», δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, με το Περιστέρι να έχει πέσει κάτω από το 20% στα τρίποντα (17% με 4/23). Οι δύο ομάδες, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 53-47, με τον Ηρακλή να εξαργυρώνει με το +6 τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας του.

Οι γηπεδούχοι, συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από πολλούς παίκτες τους, για το 58-54, ελέω Σαγκς και Τσαϊρέλη στο 35’. Με τον Γκρέι να σκοράρει επιτέλους για το Περιστέρι πίσω από τα 6.75 και μάλιστα δύο φορές, επήλθε η ισοφάριση σε 60-60, 1’:49’’ πριν το φινάλε. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις από Καββαδά-Σαγκς και Βασιλόπουλο-Αθηναίου και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το Περιστέρι κυριάρχησε στην παράταση, χάρη στον εξαιρετικό Γκρέι και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε. Προηγήθηκε αρχικά 66-62 και 68-65, 1’:40’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ με δύο ακόμα τρίποντο έκανε το 67-74, με 31’’ να απομένουν, όμως ο Ηρακλής με καλάθι του Βεργίνη και δύο βολές του Τσαϊρέλη, μείωσε σε 71-74. Ο Γκρέι με 1/2 βολές 11,8΄΄ πριν το τέλος, «κλείδωσε» την νίκη της ομάδας του

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.δ.), 71-75 (παρ).