Ήττα για τον… διπρόσωπο Ολυμπιακό από την Άλμπα

Στην καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου έμεινε ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας την ήττα (75-69) από την Άλμπα, η οποία τον «εκτέλεσε» έξω από τα 6,75μ., στο δεύτερο φιλικό επί γερμανικού εδάφους.

Δύο πρόσωπα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο φιλικό με την Άλμπα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν στα… σκουπίδια την καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στην ομάδα του Βερολίνου, καθώς υπέστησαν «καθίζηση» στο δεύτερο και γνώρισαν την ήττα με σκορ 75-69.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάρισον για λόγους ξεκούρασης, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους υπόλοιπους να βγάλουν ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο 20λεπτο. Ωστόσο, στο δεύτερο η κακή άμυνα, τα εύκολα λάθη, αλλά και η ευστοχία των Γερμανών έξω από τα 6,75μ. τους υποχρέωσαν στην ήττα.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Βεζένκοβ με 23 πόντους, με τον Σλούκα να είχε μόλις 4π., αλλά να μοιράζει 11 ασίστ.

Με τους Έλις, Ζαν-Σαρλ, Χαραλαμπόπουλο, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός. Εξαιρετικές άμυνες έβγαζαν από την αρχή της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Από την άλλη, στην επίθεση είχαν αναλάβει δράση οι ορεξάτοι ΜακΚίσικ και Χαραλαμπόπουλος, με δημιουργία από τον Σλούκα, ενώ στη συνέχεια μπήκε ο Μάρτιν στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να πάνε στο υπέρ τους 19-3, στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, έληξε ελαφρώς η αποτελεσματικότητα από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τον Σίβα να σκοράρει για την Άλμπα, αλλά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +14 (7-21).

Το σχήμα Μάρτιν, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Τζένκινς και Σλούκα συνέχισε το ίδιο καλό αμυντικό μοτίβο και με τον Βούλγαρο να μπαίνει «ζεστός», ο Ολυμπιακός πήγε στο +19 (7-26), στο 12’. Στη συνέχεια, οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση (κυρίως με βολές καθώς οι Πειραιώτες είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά), αλλά ο Βεζένκοβ ήταν το ίδιο ορεξάτος, με τη διαφορά να ήταν στα ίδια επίπεδα (15-33), μέχρι το 15’. Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν κάποια αμυντικά ριμπάουντ και επέτρεψαν τα τρίποντα στους γηπεδούχους, με τη διαφορά να πέφτει στο -12 (24-36), στο 19’, με τον Βεζένκοβ να διαμορφώνει το 24-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Σλούκα σε οργανωτικό ρόλο, ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο του ματς και στην αρχή του δεύτερου μέρους (27-42). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν απανωτά λάθη, από την άλλη η Άλμπα άρχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια και έτσι η διαφορά έπεσε στο -7 (35-42). Στα τελευταία λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ξανά τον επιθετικό τους ρυθμό και έτσι κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 52-44.

Πολύ νωθροί αμυντικά ήταν και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Πειραιώτες, με την Άλμπα να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και να πλησιάζει στο -4 (51-55). Το τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε μία μίνι-ανάσα (51-58), αλλά τα συνεχόμενα λάθη στην άμυνα (επιθετικά φάουλ των Κόνιαρη-Λαρεντζάκη) και τα απανωτά τρίποντα των Γερμανών, τους έδωσαν το προβάδισμα (63-58), στο 37’. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τον Σλούκα, ο οποίος μείωσε στον πόντο (65-64), στο 38’. Όμως, για άλλη μία φορά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να διατηρούσαν και το προβάδισμά τους (71-67) και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10 (2), Σίβα 9 (1), Γκιφάι 10 (2), Έρικσον 6 (2), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Ολίντε 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10 (2), Γκρέιντζερ 9 (1), Σίκμα 10 (1), Λέιμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11ασ.), Μάρτιν 10, Βεζένκοβ 23 (4), Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 10, Τζένκινς, Έλις, ΜακΚίσικ 7 (1).