Ήττα στις λεπτομέρειες, αλλά… κούπα για το Περιστέρι

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά Happy Casa το Περιστέρι, που έχασε 77-76 από την Μπρίντιζι, ωστόσο κατέκτησε το σχετικό θεσμό.

Το Περιστέρι ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Μπρίντιζι (77-76), όμως κατέκτησε το τουρνουά Happy Casa αφού ευνοήθηκε στην τριπλή ισοβαθμία.

Η ομάδα του Ζούρου είχε ως πρωταγωνιστή τον Γκρέι, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους και αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης.
Στο ματς με την ιταλική ομάδα, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 23-20 στην πρώτη περίοδο με buzzer beater τρίποντο του Χάτσερ, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με +2 (38-40).

Από ‘κει και πέρα, το Περιστέρι πάτησε το γκάζι και με κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ. Μάλιστα, έφτασε μέχρι και το +12 (48-60 στο 28’), ενώ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με «αέρα» 10 πόντων (52-62).

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Ζούρου έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έδωσαν το δικαίωμα στην Μπρίντιζι να πλησιάσει (72-76 στο 39’). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ιταλική ομάδα είχε πιο σωστές επιλογές και με 5 διαδοχικούς πόντους από Μπράουν, Τόμπσον, έφτασε στο τελικό 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 38-40, 52-62, 77-76.

Περιστέρι (Ζούρος):
Μπλέικ 5, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης 13, Ντομπρογιάννης, Σαλούστρος, Γόντικας 4, Μόρισον 9, Χάτσερ 8, Γκρέι 24, Μόουζες 11.