«Καθάρισε» το Ρέθυμνο και πήρε ανάσα η Λάρισα

Έχοντας αποκτήσει μια μεγάλη διαφορά από την αρχή, η Λάρισα νίκησε άνετα το Ρέθυμνο 82-65 στη Θεσσαλία για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λάρισα νίκησε άνετα το Ρέθυμνο 82-65 στην θεσσαλική πρωτεύουσα για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις τρεις νίκες, όσες έχουν και οι Κρητικοί, με αμφότερες να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις και να προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασαν στο +21 στη λήξη του ημιχρόνου και διατήρησαν τη διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Βασικοί συντελεστές για αυτό ήταν οι Παπαντωνίου με 17 και Μπράντον με 16 πόντους. Γα τους Κρητικούς, ξεχώρισε ξανά ο Φράνκαμπ με 21 πόντους.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε με 2-7 την πρώτη περίοδο, όμως οι Θεσσαλοί απάντησαν με 14-2 επιμέρους σκορ με τους Παπαντωνίου και Μπράντον να «πυροβολούν» από ρακέτα και περιφέρεια και έφεραν το +7 και το +14 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, το ματς έφτασε στο 34-15 με τους ίδιους πρωταγωνιστές και τους Κρητικούς να μην έχουν λύσεις στην επίθεση, πλην του Φράνκαμπ, και τα περισσότερα ριμπάουντ των γηπεδούχων που τους βοηθούσαν να φεύγουν σε αιφνιδιασμούς και να φτάσουν έτσι στο +21 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το Ρέθυμνο έκανε την προσπάθεια του στην τρίτη περίοδο και κατάφερε μνα μειώσει στο -14, όμως οι περισσότερες επιθετικές επιλογές των Θεσσαλών και με το +14 να ολοκληρώνει το τριαντάλεπτο, με τα καλύτερα ποσοστά και τα περισσότερα ριμπάουντ που μάζευαν οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου πίεσαν όσο μπορούσαν στην τέταρτη περίοδο. Ο Χίκι, όμως έφερε το 77-63 στο 37' και εκεί το ματς τέλειωσε οριστικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χίκι 13 (4/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρας 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπερχανεμέσκελ 3 (1/6 σουτ), Χάρις 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παρκς 11 (10 ριμπάουντ), Χείλαρης, Τσιλούλης 8 (2), Φλόιντ 2, Παπαντωνίου 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (2/10 σουτ), Μάρεϊ 2 (0/5 σουτ), Χάρις 3 (1/7 σουτ), Γκόρντον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λι 6 (3/9 δίποντα), Χότον 2, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 8 (1), Γαρέζος 3 (1), Ραζής