Ελλάδα

Λαύριο για τετράδα, καθάρισε και τον Προμηθέα

Τρομερά πράγματα από το Λαύριο, που επικράτησε 75-72 του Προμηθέα και πανηγύρισε την 8η σερί νίκη του.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του το ασταμάτητο Λαύριο!

Η ομάδα της ανατολικής Αττικής έκαμψε την αντίσταση του Προμηθέα (75-72 εντός έδρας) και κατέγραψε την 8η διαδοχική νίκη του στην Basket League (8-3).

Στη 2η θέση αναρριχήθηκε το σύνολο του Σερέλη, που είχε κορυφαίους τους Κάρτερ (22 πόντοι) και Ντιαλό (13 πόντοι). Από την άλλη, για τους Αχαιούς διασώθηκαν οι Τζεράι Γκραντ (17 πόντοι) και Τζεριάν Γκραντ (16 πόντοι, 5 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με επιθετικό πλουραλισμό, απέκτησαν «αέρα» 7 πόντων (13-6 στο 5’). Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε διά χειρός Μίλερ και Τζεράι Γκραντ, που μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (15-14 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να έχει μικρό προβάδισμα (19-15).

Η ομάδα της ανατολικής Αττικής διατήρησε μικρό προβάδισμα και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με τον Κάρτερ να είναι ασταμάτητος (31-24 στο 15’). Έκτοτε όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με τα αδέρφια Γκραντ να πυροβολούν, έτρεξαν επιμέρους 15-7 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +3 (38-41).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι Αχαιοί συντήρησαν μικρή διαφορά (42-45 στο 23’), ωστόσο οι παίκτες του Σερέλη βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία τους και ανέτρεψαν την κατάσταση με επιμέρους 13-4 (55-49 στο 26’).

Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν επιθετικά και έμειναν άποντοι για περίπου 3,5 λεπτά στο φινάλε της 3ης περιόδου. Κάπως έτσι η ομάδα του Γιατρά πλησίασε εκ νέου (55-53).

Στο 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο, έπεσαν… κορμιά, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι. Εκμεταλλευόμενο την υπεροχή του κοντά στο καλάθι, το Λαύριο απέκτησε προβάδισμα… νίκης (69-64 στο 37’) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Προμηθέας έδειχνε να μην έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση στην επίθεση. Με λέι-απ του Κάρτερ και ? βολές του Μουράτου, η ομάδα της ανατολικής Αττικής ξέφυγε με +7 (74-67) με 41 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς προσωρινά, με τους Αχαιούς να μειώνουν (74-72 στο 19’’). Με ½ βολές του Κάρτερ διαμορφώθηκε το τελικό 75-72, αφού ο Μίλερ αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.

Έκανε τη διαφορά: Ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι (17 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο), «χάθηκε» στο δεύτερο μέρος, αλλά πέτυχε ένα καθοριστικό λέι-απ λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα. Ο λόγος για τον φόργουορντ του Λαυρίου, Τάισον Κάρτερ, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους με 9/13 εντός παιδιάς, κατέβασε 4 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα.

Για… πάγκο: Ηλίου φαεινότερο πως ο Ντάνι Αγκμπελίς διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος. Ο σέντερ του Προμηθέα ήταν πάλι αρνητικός για την ομάδα του έχοντας μόλις 6 πόντους (2/6 δίποντα) και 3 λάθη σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Η στιγμή του ματς: Με το ματς στο 75-72, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια τελευταία επίθεση, αλλά ο Μίλερ απώλεσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού αστόχησε σε τρίποντα στα 6 δευτερόλεπτα.

Το στατιστικό του αγώνα: Οι 22 πόντοι που πέτυχαν οι γηπεδούχοι σε αιφνιδιασμούς.