Ελλάδα

Λύγισε στο φινάλε η ΑΕΚ

Η «Ένωση», ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά κάμφθηκε στο τέλος από την Σάσαρι (78-72), στο πρώτο της φιλικό επί ιταλικού εδάφους. – Πολύ καλή απόδοση από τον Όρτον.

Το πρώτο δυνατό τεστ της, έδωσε η ΑΕΚ, απέναντι στην νταμπλούχο Ιταλίας, Ντινάμο Σάσαρι. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ήταν ιδιαίτερα παραγωγική επιθετικά στις τρεις πρώτες περιόδους, όταν σημείωσε 60 πόντους, όμως η φυσιολογική κόπωση, αλλά και οι υποδείξεις των διαιτητών στο φινάλε, που έκαναν έξαλλο τον Ντράγκαν Σάκοτα, αλλά και τους παίκτες που τα έψαλλαν και μετά τη λήξη του ματς στους διαιτητές, έφεραν την ήττα με 78-72. Η ΑΕΚ, προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους στην 3η περίοδο και είχε για κορυφαίους τους Όρτον για 3 περιόδους με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σε απόδοση ακολούθησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 15.

Η ΑΕΚ στην αρχική της πεντάδα, παρατάχθηκε με τους Ουόρεν, Κάρτερ, Χέρστον, Σάκοτα και Όρτον. Αν και άρχισε κάπως μουδιασμένα την αναμέτρηση, μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι με ένα σερί 8-0, που την έβαλε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού στο ματς με 11-8. Στο 8’ το ματς ήταν στο ισόπαλο 15-15, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε την ιταλική ομάδα, να προηγείται με 23-20, με τον Όρτον να έχει 5 πόντους και τους Χέρστον και Μαυροκεφαλίδη να έχουν από 4.

Στην 2η περίοδο, οι πρωταθλητές Ιταλίας, πήγαιναν μπροστά στο σκορ, μέχρι τα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί η ΑΕΚ, με τον Όρτον να παίρνει και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση και σφίγγοντας την άμυνα της, έκανε ένα επιμέρους 12-4 στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, για να κλείσει το ημίχρονο, προηγούμενη με 39-34, επιτρέποντας στην ομάδα της Σαρδηνίας μόλις 11 πόντους στο δεκάλεπτο αυτό. Ο Ντάνιελ Όρτον ήταν πρώτος σκόρερ στα πρώτα 20 λεπτά για την «Ενωση» με 11 πόντους, ενώ οι Χέρστον και Μαυροκεφαλίδης είχαν από 6.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 3ο δεκάλεπτο, με την διαφορά στο 24’ να πηγαίνει ακόμα και στους 12 πόντους, για την «Ένωση» με 50-38. Με ένα δικό της σερί 11-0 η νταμπλούχος Ιταλίας έφτασε την διαφορά στο -1, 49-50. Όμως η ΑΕΚ, με ένα νέο επιμέρους 10-4, ξαναπήγε την διαφορά στο +7 (60-53) στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο, η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα και ήταν στο +4, στα 6:47 πριν το τέλος, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς με το ισόπαλο 68-68, για να πάρει προβάδισμα η ιταλική ομάδα με 70-68, 2:24 πριν το τέλος. Ο Όρτον ευστόχησε σε μια βολή, 1:44 πριν το τέλος, για να έρθει η ένα 8-0 και να τελειώσει οριστικά το ματς με το 78-69, με τους παίκτες, αλλά και τον Σάκοτα, να είναι ιδιαίτερα εκνευρισμένοι στο φινάλε, με τις υποδείξεις των διαιτητών. Ο Ουόρεν με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 78-72, στην πρώτη φιλική αναμέτρηση της «Ένωσης» για φέτος.

Τα δεκάλεπτα:23-20, 34-39, 53-60, 78-72

Ντινάμο Σάσαρι:Χέινς 6, Πέτγουεϊ, Λόγκαν 20, Φορμέντι, Τογκάσι, Πελεγκρίνο, Ντεβέκι, Αλεξάντερ 19, Ντ' Ερκόλ 3, Μαρκονάτο, Σακέτι 9, Εγιένγκ 12, Βαρνάντο 9

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 8, Κάρτερ 5, Γουόρεν 7, Χέρστον 8, Μωραϊτης, Σάκοτα 6, Κατσίβελης 7, Μαυροκεφαλίδης 15, Σαρικόπουλος, Κοχαντάρεβιτς, Όρτον 16

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης