Euroleague

Μίλησε η κλάση της Μακάμπι

Έστω και δύσκολα, η Μακάμπι νίκησε 80-73 την Άλμπα στο «Νόκια Αρίνα» στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και ξεκίνησε με το «δεξί» την προσπάθεια να βρεθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε 80-73 την 'Αλμπα Βερολίνου στο «Νόκια Αρίνα» στην πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκας και ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθεια να βρεθεί στις προνομιούχες θέσεις της κανονικής περιόδου,αφήνοντας την πρωταθλήτρια Γερμανίας με το παράπονο της προσπάθειας.

Αυτό, αφού οι «άλμπατρος» έφτασαν στο +10 στην πρώτη περίοδο, όμως η Μακάμπι έκανε επιμέρους σκορ 30-12 στη δεύτερη περίοδο και 6-0 σερί στην τρίτη και κράτησε τη διαφορά, παρά την πίεση των Γερμανών.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κολαϊάρο με 18 και Χάντερ, Τζόουνς με 12 πόντους. Για την Άλμπα, ξεχώρισαν οι Ερικσον με 18 και Φοντέκιο με 16 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά. Οι Ουίλμπεκιν και ο Έρικσον απειλούσαν τις αντίπαλες άμυνες στην πρώτη περίοδο. Η Μακάμπι έδινε την μπάλα στον Ζίζιτς ,μέσα στη γερμανική άμυνα, όμως οι παίκτες του Αΐτο Ρενέσες βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο +10 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε λύσεις από την περιφέρεια και μείωσε στο -1. Η άμυνα έδωσε την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να προηγηθούν με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +8 για τη Μακάμπι και με 30-12 επιμέρους σκορ.

Ο Γκρέιντζερ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με οκτώ συνεχόμενους πόντους και μείωσε προσωρινά για την Άλμπα, όμως οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 έφτασαν στο +9 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

O Καλοϊάρο πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην τέταρτη περίοδο και έφερε το +15 για τη Μακάμπι. Τα συνεχόμενα τρίποντα των πρωταθλητών Γερμανίας μείωσαν μέχρι το -5, όμως δεν υπήρξε συνέχεια για τα «άλμπατρος».

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 49-41, 67-58, 80-73

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 8 (2/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 12 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Καλοϊάρο 18 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 12 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κοέν 3, Ντόρσεϊ 8 (1), Μπλέιζερ 4, Μπέντερ, Ζίζιτς 6

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο (0/4 σουτ), Σίβα 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Γκίφεϊ 2 (6 λάθη), Έρικσον 17 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Μάτισεκ, Ολίντε 2, Φοντέκιο 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τίμαν 7 (1), Γκρέιντζερ 10 (2/6 τρίποντα), Σίκμα 2 (4 λάθη), Λάμερς 7 (5 ριμπάουντ)