Ευρώπη

Με Σλότερ και Πέιν, η Βιλερμπάν συνέτριψε (και) τη Γκραβελίν

Με πρωταγωνιστές τους πρώην «πράσινους», Σλότερ και Πέιν, η Βιλερμπάν επικράτησε 95-72 της Γκραβελίν και πανηγύρισε την 5η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα Γαλλίας.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Γκραβελίν η Βιλερμπάν, η οποία έφτασε σε άνετη (95-72) και κατέγραψε την 5η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα, όπου τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο (26-7).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι (42-36), ωστόσο οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 33-12 στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγουν με 27 πόντους διαφορά (75-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου οι πρωτοπόροι της LNB έφτασαν στο 95-72.

Πρωταγωνιστές της Βιλερμπάν ήταν δύο πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Έιντριαν Πέιν, που σημείωσε 17 πόντους, και ο Έι Τζέι Σλότερ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 42-36, 75-48, 95-72.