NBA

Μέγας Giannis, αλλά ο Γουίλιαμς «σκότωσε» τους Μπακς (video)

Οι Κλίπερς με καλάθι του Λου Γουίλιαμς στα 0,3’’ πριν το τέλος της παράτασης νίκησαν τους Μπακς παρά τη νέα μεγάλη εμφάνιση του Αντετοκούνμπο.

Στην τρίτη τους ήττα υποχρέωσαν τους Μπακς οι Κλίπερς κερδίζοντας 128-126 στην παράταση (κ.α. 119-119) μετά από ένα καταπληκτικό ματς στο Staples Center.

Ο Λου Γουίλιαμς με ένα πολύ δύσκολο καλάθι στα 0,3’’ πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε απίθανη εμφάνιση έχοντας 27 πόντους (11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/11 βολές), 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες και 6 λάθη σε 41 λεπτά. Μάλιστα μετά από δική του τάπα στον Ντανίλο Γκαλινάρι και απίθανο κάρφωμα τα «ελάφια» ισοφάρισαν σε 126-126. Όμως ο Έρικ Μπλέντσο, που με τρίποντο είχε στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, έκανε λάθος στην επόμενη κατοχή και ο Λου Γουίλιαμς πήρε το ματς για τους γηπεδούχους.

Ο Μοντρέζλ Χάρελ με 26 πόντους μαζί με τους Πατ Μπέβερλι (21π.) και Τομπάιας Χάρις (20π.), αλλά και τον ρούκι Γκίλτζους Αλεξάντερ (16π.) ξεχώρισαν για τους νικητές, αλλά ο ήρωας της τελευταίας στιγμής ήταν ο Λου Γουίλιαμς που είχε 12 πόντους με 5/15 σουτ. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 23 και ο Μπρουκ Λόπεζ με 20 πόντους ήταν οι μεγαλύτεροι συμπαραστάτες του Γιάννη στην επίθεση, ενώ ο Έρικ Μπλέντσο (15π. με 6/16) και ο Κρις Μίντλετον (14π. με 6/13) ήταν σε μέτρια μέρα.