Euroleague

«Λύγισε» με αντεπίθεση την ΤΣΣΚΑ η Μπαρτσελόνα!

Την κούραση και τις απουσίες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκμεταλλεύτηκε στο τέλος η Μπαρτσελόνα, νικώντας 76-66 και μπαίνοντας με το… δεξί στη φετινή Ευρωλίγκα.

Αφού η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε από… καύσιμα, η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στο τέλος και ξεκίνησε με νίκη (76-66) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο του ματς σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του, με την «ομάδα του στρατού» να μειώνει στο καλάθι (57-55), στο 32’. Όμως, μία η κούραση και μία οι απουσίες (Μιλουτίνοφ-Στρέλνιεκς) τους στέρησαν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι οι Ντέιβις και Μίροτιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα για την Μπάρτσα, με τον Καλάθη να είχε 7π., ισάριθμες ασίστ και 3 ριμπάουντ, σε 24:12’’ που αγωνίστηκε.

Από την ομάδα του Ιτούδη, ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζέιμς με 13π.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά (7-9), με την Μπαρτσελόνα να πατάει το… γκάζι στη συνέχεια και να ξεφεύγει (17-9). Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ δεν έδειχνε να είχε την απάντηση, με τους «μπλαουγκράνα» να κλείνουν την πρώτη περίοδο με το +10 (24-14).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι Καταλανοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +14 (33-19), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρώσοι συνδέθηκαν με το καλάθι, αλλά η άμυνά τους δεν μπορούσε να αναχαιτίσει τον Μίροτιτς, με το σκορ στο τέλος του να ήταν το 41-33.

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε τη διψήφια απόστασή της μέχρι τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους (51-39). Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Ιτούδη προσπάθησε να αντιδράσει (51-44), με τον ρυθμό του ματς να πέφτει, αλλά τους γηπεδούχους να είχαν σταθερά το προβάδισμα (55-48), μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σενγκέλια ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ΤΣΣΚΑ, με το ματς να πηγαίνει στο καλάθι (57-55), στο 32’. Στη συνέχεια, όμως, ήρθε η αντίδραση από τους Χίγκινς και Αμπρίνες για το +10 (65-55), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν υπήρχε… επιστροφή, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει την κατάσταση και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66