Euroleague

Έπαιξε όσο χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα

Έστω και αν το έκανε ντέρμπι στο τέλος, η Μπαρτσελόνα νίκησε 85-81 τη Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις 16 νίκες.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 85-81 τη Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ στη Βαρκελώνη για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 16-6 ρεκόρ, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και αφήνοντας τους Ρώσους στο 13-7 και με δύο ματς λιγότερα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο με σερί η «Μπάρτσα» έφτασε στο +19, όμως χαλάρωσε επικίνδυνα και η Ζενίτ μείωσε μέχρι το -6 στα τελευταία λεπτά, χωρίς να μπορέσει να κάνει την υπέρβαση.

Κορυφαίοι των Καταλανών ήταν οι Ντέιβις με 18, Κούριτς με 16 και Μϊροτιτς με 14 πόντους. Για τη Ζενίτ, ξεχώρισαν οι Ζούμπκοφ, Γκουντάιτις με 15 και Πάνγκος με 13 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα είχε καλά ποσοστό στα δίποντα και στα τρίποντα στην πρώτη περίοδο και απέκτησε μια μικρή διαφορά, με σωστή οργάνωση από τον Νικ Καλάθη και «εκτελεστή» τον Κούριτς, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +2.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ίδιοι πρωταγωνιστές, συν την άνοδο του Ντέιβις, έδωσαν στους «μπλαουγκράνα» διαφορές με κάποια σερί και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +11.

Η Ζενίτ δεν είχε βρει το ρυθμό της σε αυτό το διάστημα και η Μπαρτσελόνα με τους Ντέιβις, Κούριτς και Μίροτιτς, έφτασε στο +19 στα μέσα της τρίτης περιόδου, την ώρα που οι Ρώσοι είχαν 12/36 εντός πεδιάς και φτάσαμε στο 69-50 ως αποτέλεσμα του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Ζενίτ έπαιξε άμυνα και κατάφερε να αφήσει την Μπαρτσελόνα στους τέσσερις πόντους σε 7’, μειώνοντας μέχρι το -6. Τότε, ανέλαβε δράση ο Ντέιβις με πέντε συνεχόμενους πόντους και με μια τάπα, οπότε φτάσαμε στο +11 και το ματς κρίθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (8/12 δίποντα, 2/3 βολές), Βέστερμαν 3 (1), Χάνγκα 2, Σμιτς 2, Οριόλα 4 (7 ριμπάουντ), Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 14 (4/10 σουτ, 6/6 βολές, 6 λάθη), Μαρτίνεθ, Κούριτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Μίροτις 14 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές), Καλάθης 9 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1), Πάνγκος 13 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Φριντζόν 5 (1), Χόκινς 4 (1/5 σουτ), Τόμας 6, Μπαρόν 10 (2), Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 15 (5/6 τρίποντα), Πονίτκα 10 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκουντάιτις 15 (3/10 δίποντα, 9/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)