Euroleague

«Βόμβα» της Άλμπα στη Βιτόρια, βύθισε την Μπασκόνια

Έκπληξη από την Άλμπα, που έφυγε με το διπλό (77-84) από την έδρα της Μπασκόνια.

Την έπιασε… πελάτισσα! Η Άλμπα νίκησε για 2η φορά σε διάστημα 17 ημερών την Μπασκόνια, αυτή τη φορά στην Ισπανία (77-84).

Η ομάδα του Βερολίνου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (27-38 το επιμέρους σκορ) και απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 8-13 ανέβηκαν οι Γερμανοί, που είχαν κορυφαίους τους Σίβα (14 πόντοι), Έρικσον (11 πόντοι) και Γκρέιντζερ (7 πόντοι, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), ο οποίος πίκρανε την πρώην ομάδα του.

Ελαχιστοποιούνται οι ελπίδες των Βάσκων για παρουσία στην οχτάδα, αφού υποχώρησαν στο 9-12. Για την ομάδα του Ιβάνοβιτς πάλεψαν οι Πολονάρα (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Βιλντόσα (10 πόντοι, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Με τον Γκρέιντζερ να ξεκινάει… φουριόζος κόντρα στην πρώην ομάδα του, η Άλμπα απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (2-9) στο πρώτο τρίλεπτο. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 12-4, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά (14-13 στο 7’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Γερμανοί δεν πτοήθηκαν κι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους. Με τους Σίβα και Έρικσον να εκτελούν, έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας μικρό προβάδισμα (18-21).

Η 2η περίοδος ήταν μια… ραψωδία της Μπασκόνια, που βρήκε ρυθμό επιθετικά και εκτελούσε με όλους τους πιθανούς τρόπους. Ναι μεν η ομάδα του Βερολίνου να διατήρησε μικρό προβάδισμα (31-32 στα 14’) χάρη στον Λο, αλλά οι Πολονάρα και Γκεντράιτις ήταν ασταμάτητοι.

Με τους δύο φόργουορντ να εκτελούν, οι Βάσκοι έτρεξαν 14-5 και απομακρύνθηκαν με +8 (45-37 στο 18’). Εντούτοις, η Άλμπα δεν… παρασύρθηκε και με τον Φοντέκιο να σκοράρει, έριξε αμέσως τη διαφορά (50-46) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και περιόρισαν πλήρως τα ατού των γηπεδούχων. Δεν είναι τυχαίο πως για περίπου 6 λεπτά δέχθηκαν μόλις 4 πόντους! Κάπως έτσι ανέτρεψαν πλήρως το μομέντουμ του αγώνα κι έφτασαν στο +9 (54-63 στο 26’).

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έχασαν τελείως τη συγκέντρωσή τους κι έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν… κουμπότρυπα. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τρίποντο του Βιλντόσα (61-67).

Το 4ο δεκάλεπτο είχε χαρακτήρα ντέρμπι, αν και οι Γερμανοί διατήρησαν το καθαρό μυαλό που είχαν. Με τον Γκρέιντζερ να οργανώνει μαεστρικά και τον Έρικσον να εκτελεί, η Άλμπα ξέφυγε με +8 (69-77) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (36’).

Οι Βάσκοι επιχείρησαν μια επική ανατροπή και με σερί 5-0 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (74-77 στο 38’). Παρ’ όλα αυτά, οι Έρικσον και Λο πήραν στις πλάτες τους την ομάδα του Βερολίνου και την οδήγησαν στο διπλό με μεγάλα καλάθια στο φινάλε (77-84).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 50-46, 61-67, 77-84.