Euroleague

Μεγάλο «χουνέρι» της Μπαρτσελόνα στην Μπασκόνια!

Αν και η Μπασκόνια ήταν στο +10 στο 36’, η Μπαρτσελόνα έκανε τρομερό comeback με σερί 11-0 και πήρε τη νίκη (72-71), μέσα στη Βιτόρια!

Απίστευτο ματς στη Βιτόρια με θρίαμβο της Μπαρτσελόνα!

Η Μπασκόνια ήταν στο +10 (71-61) στο 36’, αλλά από εκείνο το σημείο οι Καταλανοί «πάτησαν» στην κατάρρευσή της και κάνοντας σερί 11-0 στα τελευταία λεπτά πήραν τη νίκη (72-71), για το 5-1 στην Ευρωλίγκα.

Τρομερό παιχνίδι στη διακύμανσή του, με τους «μπλαουγκράνα» να είχαν το προβάδισμα για 28 λεπτά και την ομάδα του Ιβάνοβιτς να κάνει ένα 17-0 μέχρι το 35’, μετατρέποντας το 52-58 σε 69-58! Ωστόσο, στο τέλος οι παίκτες του Σάρας έδειξαν άρνηση στην ήττα, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος της Μπάρτσα ήταν ο Μίροτιτς με 18 πόντους, με τον Ντέιβις να προσθέτει 12π. και τον Αμπρίνες 10π.

Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 2-2, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ντράγκιτς και Πολονάρα με 15 και 14 πόντους ο καθένας.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν μαζί οι δύο ομάδες (9-11), με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει στο +5 (10-15), στο 7’. Η αντίδραση της Μπασκόνια ήρθε με Χένρι και Ντράγκιτς, με τη διαφορά να πέφτει στην ελάχιστη τιμή (19-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-25), με τον Οριόλα να στέλνει τους Καταλανούς στο +6 (23-29), στο 14’. Στη συνέχεια, η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ερτέλ κρατούσε σε μία απόσταση ασφαλείας τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι με τρίποντο του Αμπρίνες πήγαν ακόμη και στο +8 (31-39), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά και μείωσαν στο καλάθι (37-39), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Ντέιβις αρχικά, η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμά της (43-50), ενώ στη συνέχεια μπήκαν στην εξίσωση οι Μίροτιτς και Κούριτς για το +6 (52-58), στο 28’. Αλλά και πάλι, οι Βάσκοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά και με τους Τζεκίρι και Ντράγκιτς, μείωσαν στο -4 (54-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μπασκόνια ήταν εξαιρετική στην άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ, μπήκε με ένα 13-0 για το +11 (69-58), διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (71-61), στο 36’. Εκεί, ξεκίνησε μία τρομερή αντεπίθεση από την Μπαρτσελόνα, η οποία ανάγκασε σε πολλά λάθη τους Βάσκους και με τους Ντέιβις και Κούριτς έκανε ένα δικό της 11-0, για το προσπέρασμα (71-72), στα 52’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά το 71-72 ήταν το τελικό σκορ, καθώς οι Χένρι και Πίτερς αστόχησαν στην τελευταία επίθεση, με τον δεύτερο να δέχεται την τάπα από τον Μίροτιτς!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72