Ευρώπη

Απίθανη Μπούργος, πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο 3ο δεκάλεπτο, η Μπούργος έφτασε στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπασκόνια (83-94) και ανέβηκε στην 5η θέση της ACB.

Μπούργος για τετράδα! Η ομάδα του Πενιαρόγια απέδειξε την ποιότητά της, αφού απέδρασε με το διπλό (83-94) από την έδρα της Μπασκόνια και αναρριχήθηκε στην 5η θέση της Liga Endesa με ρεκόρ 19-11.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 46-42 στο ημίχρονο, ωστόσο το 3ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε σόου των φιλοξενούμενων, που έτρεξαν επιμέρους 32-12 κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Κράβιτς (20 πόντοι), Ριβέρο (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ρένφρο (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).
Από την άλλη, πάλεψαν οι Γκιεντράιτις (19 πόντοι), Πίτερς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Πολονάρα (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να υποχωρεί στο 22-9.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-42, 58-74, 83-94.

Στο άλλο ματς, η Ομπραντόιρο επικράτησε 89-88 της Γκραν Κανάρια σε μια αναμέτρηση-θρίλερ και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της στην κατηγορία.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ένοχ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-42, 70-61, 89-88.