Euroleague

«Μπλόκαρε» και το… πλήρωσε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός!

Την κατάρρευση από το 34' και μετά, αλλά και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ πλήρωσε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη, γνωρίζοντας την ήττα (79-68) από την Μπαρτσελόνα και πέφτοντας στο 8-10.

Έγκλημα και.. τιμωρία για τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» διεκδικούσαν για 34 λεπτά το παιχνίδι στη Βαρκελώνη, αλλά η κατάρρευση στη συνέχεια και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τους υποχρέωσαν στην ήττα (79-68) από την Μπαρτσελόνα και την… κάθοδο στο 8-10.

Μόλις 12 αμυντικά ριμπάουντ πήρε το «τριφύλλι», ενώ από την άλλη οι Καταλανοί πήραν 15 επιθετικά, με το συνολικό… σκορ στα «σκουπίδια» να ήταν 39-19 και αυτό να ήταν ένα από τα «κλειδιά» της ήττας, χάνοντας μάλιστα και το +6 που είχε από τη νίκη στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο γύρο.

Ο Παπαπέτρου προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του Πιτίνο στο ματς, πετυχαίνοντας 17 πόντους, αλλά από την άλλη είχε να αντιμετωπίσει έναν… δαιμόνιο Ερτέλ (23π.), ενώ μεγάλη «ζημιά» έκανε και ο Σεραφέν με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους «μπλαουγκράνα» να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 11-7.

Με τους Γκιστ, Τόμας, Παπαπέτρου, Παππά και Καλάθη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Με εξαιρετική άμυνα μπήκαν οι «πράσινοι» στο ματς, καθώς έβγαλαν την Μπαρτσελόνα από τη ρακέτα, εκείνη σούταρε άστοχα από την περιφέρεια και με τα τρίποντα των Καλάθη και Γκιστ πήγε στο 0-6, στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια πήρε… μπρος ο Ερτέλ, ο οποίος κουβάλησε τους Καταλανούς και τους έσπρωξε στο 10-0 (10-6), μέχρι τα μισά. Η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήρθε με κλεψίματα, που έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο (10-10), αλλά επιθετικά δεν συνέχισε το ίδιο. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι παίκτες του Πιτίνο ήταν πολύ άστοχοι (ειδικά στα δίποντα), με τους γηπεδούχους να χτυπούν με τον Σεραφέν στο «ζωγραφιστό» και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +4 (17-13).

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να χτυπάει με απανωτά λέι απ και να πηγαίνει στο +9 (23-14), στο 12’. Με ένα σχήμα με Καλάθι, Λεκαβίτσιους και Μήτογλου οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να πλησιάσουν στο -5 (25-20), στο 14’, ενώ με μπροστάρη τον «καυτό» Παπαπέτρου, η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους (30-27), στο 16’. Το «τριφύλλι» ανέβασε κι άλλο τις στροφές του στην άμυνα, σημάδεψε πολύ τον Τόμιτς («διαβάζοντας» πολύ καλά τις αδυναμίες του), με αποτέλεσμα αρχικά να μειώσει στον πόντο (32-31) και στα 50’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσει (34-34). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ένα καλάθι και φάουλ του Κλαβέρ, με τον Μήτογλου να διαμορφώνει στο τέλος το 37-36.

Με τρομερές άμυνες ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και με ένα 4-0, πήρε ξανά το προβάδισμα (37-40), μέσα σε τρία λεπτά, ενώ διατηρούνταν μπροστά μέχρι το 41-42. Η συνέχεια ήταν καταστροφική για το «τριφύλλι», καθώς οι κακές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό με την κακή περιφερειακή άμυνα, έδωσαν τρίποντα στους Καταλανούς, οι οποίοι έκαναν ένα 12-0 και πήγαν στο +11 (53-42), στο 26’. Ωστόσο, οι παίκτες του Πιτίνο δεν το έβαλαν… κάτω και με τους Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους έβαλαν ξανά τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, μειώνοντας στο -4 (56-52), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και έτσι δεν άλλαξε κάτι.

Το ίδιο συγκεντρωμένος στην άμυνα ήταν ο Παναθηναϊκός και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ με τον Λεκαβίτσιους έφερε το ματς στην ισοπαλία (56-56). Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να περάσει μπροστά χάρη στον Σεραφέν, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα με τα επιθετικά του ριμπάουντ (62-58). Στη συνέχεια, ο Καλάθης βγήκε μπροστά για τους «πράσινους», αλλά δεν είχαν το… αντίδοτο του Ερτέλ και έτσι οι Καταλανοί διατηρούνταν μπροστά (69-63). Μάλιστα, τα πράγματα έγινα ακόμη πιο δύσκολα αργότερα για το «τριφύλλι», καθώς οι επιπόλαιες επιθέσεις έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους όχι μόνο να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να τον φτάνουν στο +10 (75-65), στο 38’ και ουσιαστικά να κλειδώνουν τη νίκη, που ήρθε με το 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 14 (7ριμπ.), Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 23 (2), Οριόλα 4, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 6 (1), Γκιστ 8 (1), Λεκαβίτσιους 8 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (1), Μήτογλου 8.