Μουντομπάσκετ 2023

Πήρε τη ματσάρα με τη Γαλλία η Αυστραλία και απέφυγε τις ΗΠΑ στους «8»

Στο καλύτερο μέχρι τώρα παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Αυστραλία επικράτησε 100-98 της Γαλλίας και πήρε την πρώτη θέση στον 12ο όμιλο, ενόσω απέφυγε τις ΗΠΑ στα προημιτελικά.

Αυστραλία για μεγάλα πράγματα!

Τα «καγκουρό» λύγισαν τη Γαλλία (100-98) σε ένα ματς-διαφήμιση για το μπάσκετ και πήραν την πρωτιά στον 12ο όμιλο. Παράλληλα, απέφυγαν τις Ηνωμένες Πολιτείες ως αντίπαλο στα προημιτελικά.

Τρομερή εμφάνιση από Μιλς (30 πόντοι), Ινγκλς (23 πόντοι) και Μπέινς (21 πόντοι) για τους νικητές, που αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία.

Φουρνιέ (31 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Ντε Κολό (26 πόντοι) τα… έκαναν όλα τα για τους «τρικολόρ», που είχαν τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, όπως υπέπεσαν σε λάθος στην επαναφορά.

Από τα πρώτα λεπτά διαφάνηκε ότι θα έχουμε ντέρμπι, με τους Αυστραλούς να βρίσκουν σκορ από την περιφέρεια και να ξεφεύγουν με +4 (11-15 στο 5’). Κάπου εκεί όμως ήρθε ένα σερί 8-0 από τους Γάλλους, για να περάσουν μπροστά με 4 πόντους διαφορά (19-15).

Οι «τρικολόρ» ήταν ανώτεροι στο τελευταίο κομμάτι της πρώτης περιόδου, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, με τα «καγκουρό» να πλησιάζουν στο -1 με το φινάλε του δεκαλέπτου (24-23).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο (33-33 στο 15’), με τους περιφερειακούς τους να «πυροβολούν» εκατέρωθεν. Με ένα καλάθι του Φουρνιέ, το συγκρότημα του Κολέ απομακρύνθηκε κάπως (42-37 στο 18’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Αυστραλοί επέστρεψαν και με μπροστάρηδες τους Μιλς και Ινγκλς, γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση (44-46). Με τη λήξη του ημιχρόνου αποδόθηκε… δικαιοσύνη αφού οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (46-46) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα κι ενώ οι Γάλλοι ολοκλήρωσαν το 20λεπτο δίχως λάθος!

Τα «καγκουρό» ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο (56-59 στο 24’), με τους Μιλς και Ιγκλς να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Φουρνιέ, ο οποίος καθοδήγησε μαεστρικά την ομάδα του, που ξέφυγε για πρώτη φορά με +9 (70-61 στο 27’) χάρη σε επιμέρους σκορ 14-2.

Εντούτοις, το συγκρότημα του Λεμάνις έκανε την αντεπίθεσή του και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (70-67) λόγω του οίστρου των Μιλς, Ινγκλς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους στο +4 (75-71).

Η ομάδα του Κολέ διατήρησε μικρό προβάδισμα και στις αρχές της τέταρτης περιόδου (79-76 στο 32’), αλλά οι Αυστραλοί βελτίωσαν την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 8-1, ανέτρεψαν το μομέντουμ του αγώνα για να περάσουν μπροστά σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο (80-84 στο 35’).

Όπως αναμενόταν, τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Με ένα λέι-απ του Ιγκλς, τα «καγκουρό» πήγαν στο +2 (94-96), με 62 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ο Ντε Κολό κράτησε ζωντανούς τους Γάλλους με δύο διαδοχικά καλάθια κι ενώ ο Ντελαβέντοβα είχε ? βολές για να στείλει την ομάδα του στο +1 (98-99). Με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, ο Αλμπισί έκανε λάθος στην επαναφορά, με τον Μιλς να κλέβει εντυπωσιακά και τον Κρικ να κερδίζει το φάουλ: με 1/3 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 98-100 και χάρισε στην ομάδα του το 5ο ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση, αλλά και την πρώτη θέση στον όμιλο, όπως και την ευκαιρία να αποφύγει τις Ηνωμένες Πολιτείες στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 46-46, 75-71, 98-100.