NBA

«Όργια» Λεμπρόν στο Κλίβελαντ

Ο Λεμπρόν Τζέιμς σταμάτησε στους 46 πόντους σε μια από τις κορυφαίες βραδιές της καριέρας του και οι Λέικερς κέρδισαν στο Οχάιο με 115-108.

Στην πρώτη του εμφάνιση στο Οχάιο μετά από σχεδόν δύο χρόνια, ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν ασταμάτητος. Ο «βασιλιάς» οδήγησε τους Λέικερς στη νίκη με 115-108 και το 10/10 εκτός έδρας κάνοντας… όργια: σε 38 λεπτά είχε 46 πόντους (1/2 βολές, 12/15 δίποντα και 7/11 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη. Ο 36χρονος σούπερ σταρ, στην θλιβερή επέτειο ενός χρόνου από τον θάνατο του Κόμπι Μπράιαντ είχε 9/10 σουτ στην τελευταία περίοδο κερδίζοντας το χειροκρότημα από τους 2.000 θεατές που δεν ξεχνούν ότι τους οδήγησε στο πρώτο τους πρωτάθλημα μετά από 52 χρόνια ανομβρίας το 2016.

Οι Νετς έδειξαν πως μπορούν να παίξουν και άμυνα. Σε μια βραδιά που οι σταρ τους ήταν άστοχοι, επικράτησαν 98-85 των Χιτ με ένα 28-14 στην τελευταία περίοδο. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 20 πόντους αλλά με μόλις 6/21 σουτ, ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 16 με 6/17, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν πήρε και πάλι λίγα σουτ (7/10 σουτ για 20 πόντους), αλλά αυτό δεν στοίχισε στους γηπεδούχους. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ μαζί με τον Γκόραν Ντράγκιτς που είχε 21 πόντους πάλεψαν από το Μαϊάμι, αλλά ήταν αισθητή η απουσία των Μπάτλερ, Χίρο, Μπράντλεϊ, Λέοναρντ και Χάρκλες.

Το μεγαλειώδες τριπλ-νταμπλ του Λούκα Ντόντσιτς με 35 πόντους, 16 ασίστ και 11 ριμπάουντ δεν έφτανε στους Μάβερικς, που έχασαν με 117-113 από τους Νάγκετς στο Ντάλας. Ο Μάικλ Πόρτερ πέτυχε 30 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ 20 είχε ο Νίκολα Γιόκιτς με 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ επέστρεψε μετά από απουσία πέντε αγώνων με 24 πόντους και οι Σέλτικς πέρασαν με 119-103 από το Σικάγο, παρά τους 30 πόντους του Ζακ ΛαΒίν.

Ο Στεφ Κάρι ήταν ξανά… on fire κι έχοντας 36 πόντους με 7/12 τρίποντα αποτελώντας τον βασικό λόγο που οι Γουόριορς νίκησαν 130-108 τους Τίμπεργουλβς.

Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο (31-17) και τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να κάνει ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους, οι Πέισερς «λύγισαν» με 129-114 τους Ράπτορς.

Η ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ (4-13), οι Πίστονς, εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Τζοέλ Εμπίντ με ενοχλήσεις στη μέση και επιβλήθηκαν 119-104 των Σίξερς που παραμένουν πρωτοπόροι στην Ανατολή (12-6).

Με μόλις οκτώ διαθέσιμους παίκτες, οι Μπλέιζερς έχασαν με 125-122 από τους Θάντερ στο Πόρτλαντ. Ο Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ είχε 24 πόντους για την Οκλαχόμα, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σε 20 λεπτά είχε 6 πόντους με 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος.

Οι Μάτζικ πήραν ρεβάνς για τη χθεσινή τους ήττα από τους Χόρνετς κερδίζοντας με 117-108 και τον ρούκι Κόουλ Άντονι να κάνει ρεκόρ με 21 πόντους.