Πάτησε γκάζι στο δεύτερο και συνέτριψε με κατοστάρα τον Ηρακλή ο Παναθηναϊκός

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός «πάτησε» τον Ηρακλή (106-74) στο ΟΑΚΑ κι άφησε πίσω του την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Σε καλή προπόνηση μετέτρεψε το ματς με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, που ζορίστηκε μόνο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα κι έφτασε στο άνετο 106-74 κάνοντας το «7 στα 7» στην Basket League.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» -που πέτυχαν την 44η διαδοχική εντός έδρας νίκη τους κόντρα στον Γηραιό- οι Παπαγιάννης (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (17 πόντοι), Παπαπέτρου (15 πόντοι, 5 ασίστ) και Μακ (8 πόντοι, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς, στους οποίους έκανε ντεμπούτο ο κόουτς Καλύβας, διασώθηκαν οι Σαγκς (18 πόντοι) και Καββαδάς (14 πόντοι).

Με τον Νέντοβιτς να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο Τελ Αβίβ και τον Παπαγιάννη να συνεισφέρει επιθετικά, ο Παναθηναϊκός απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (19-11 στο 6’). Παρ’ όλα αυτά, ο Ηρακλής το μάζεψε (24-21 στο 9’) με μπροστάρη τον Χάτσερ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παπαπέτρου να παίρνει τη σκυτάλη επιθετικά και να φέρνει τους «πράσινους» στο +9 (31-22).

Το «τριφύλλι» πάτησε το γκάζι στην εκκίνηση τη δεύτερης περιόδου και ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά (46-33 στο 15’). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Βόβορα μπλόκαραν επιθετικά και «χαλάρωσαν» αμυντικά.

Ως αποτέλεσμα αυτού, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους 16-2 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (48-49 στο 19’). Με σερί 4-0, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος με μικρό προβάδισμα (52-49).

Η 3η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να είναι ασταμάτητοι, οι «πράσινοι» εκτοξεύτηκαν στο +16 με επιμέρους σκορ 15-2 (72-56 στο 25’). Το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με «αέρα» 19 πόντων (83-64).

Όπως είναι φυσικό, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε… τυπική διαδικασία, με τον Γιώργο Βόβορα να δοκιμάζει αρκετά σχήματα μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών του. «Τρέχοντας» 11-2, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +26 (94-68 στο 36’), ενώ συνέχισε να πυροβολεί και ολοκλήρωσε τον αγώνα με… κατοστάρα (106-74).

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.