Ξέσπασε στον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός

Καλή προπόνηση για τον Παναθηναϊκό πριν από την Μπάγερν, με τους «πράσινους» να… ξεμπουκώνουν κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου (90-67) για την Basket League.

Σε μια καλή… προπόνηση πριν από το κρίσιμο ματς με την Μπάγερν Μονάχου (27/11) για την Ευρωλίγκα μετέτρεψε την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» συνέτριψαν 90-67 τους Ροδίτες κι άφησαν πίσω τους τις δύο διαδοχικές ήττες από Βαλένθια και Μπασκόνια.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Νέντοβιτς (19 πόντοι), Μπέντιλ (12 πόντοι) και Παπαπέτρου (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ για πρώτη φορά φέτος χρησιμοποιήθηκε και ο Βουγιούκας.

Από την άλλη, για τους «θαλασσί» πάλεψαν οι Άντριτς (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Άρτις (14 πόντοι, 6 ασίστ) και Καντέρ (11 πόντοι).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν… αγριεμένοι και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις διαθέσεις τους. Με επιθετικό πλουραλισμό και με τον Μπέντιλ να ξεχωρίζει, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με +13 (17-4 στο 7’).

Κάπου εκεί ξύπνησε από το… λήθαργο ο Κολοσσός, που επιχείρησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά μπήκε στην εξίσωση ο Νέντοβιτς και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το «τριφύλλι» στο +11 (23-12).

Βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, η ομάδα του Ρόδου μείωσε στο -7 (25-18) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (11’), ωστόσο κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς, ο οποίος έφερε την ομάδα του στο +13 με δύο διαδοχικά τρίποντα (31-18).

Οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι και διεύρυναν τη διαφορά τους με σερί 7-0 (41-22 στο 17’). Εντούτοις, οι παίκτες του Βόβορα βραχυκύκλωσαν επιθετικά κι έδωσαν το δικαίωμα στους «θαλασσί» να πλησιάσουν στο φινάλε του ημιχρόνου (44-30).

Με τρίποντο του Μακ, το «τριφύλλι» εκτοξεύτηκε στο +16 (51-35 στο 23’), όμως κάπου εκεί κατέβασε τον… γενικό διακόπτη. Με τον Καντέρ να εκτελεί, ο Κολοσσός έτρεξε επιμέρους σκορ 12-3 και πλησίασε στους 7 πόντους (54-47 στο 27’).

Το τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου ανήκε στους γηπεδούχους, που ανέβασαν στροφές σε άμυνα και επίθεση: με επιμέρους 11-3 έκλεισαν το δεκάλεπτο με +15 (65-50).

Στην τέταρτη περίοδο, οι «πράσινοι» μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι και επέβαλαν την ανωτερότητά τους. Με καλή άμυνα και έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση, το «τριφύλλι» απομακρύνθηκε με +21 (74-53 στο 35’).

Με τους Όγκαστ και Μήτογλου να κυριαρχούν κάτω από τη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι και το +26 (86-60 στο 38’). Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με την ομάδα του Βόβορα να επικρατεί 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67.