Τρίτωσε το… καλό για τον ΠΑΟΚ

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, 86-84 τον Ιωνικό Νικαίας στο κλειστό της Πυλαίας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Το 3/3 με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του έκανε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με ανατροπή του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 86-84 του Ιωνικού Νικαίας στην Πυλαία για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, ο δικέφαλος του βορρά έφτασε σε ρεκόρ 4-5, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 3-6. Κορυφαίοι των νικητών οι Λοβ, Γκρίφιν και Κακλαμανάκης, σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι Τέρνερ-Κονατέ. Από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, ξεχώρισε ο Σμιθ, νέα καλή εμφάνιση και από τον Χουγκάζ.

Το ματς:

Ο Ιωνικός μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Έλμορ και Χόλογουελ να είναι «ζεστοί» επιθετικά, προηγήθηκε 15-8 στο 4’. Ο Λοβ άρχισε να σκοράρει για τον ΠΑΟΚ, που αντέδρασε και ισοφάρισε σε 17-17 στο 7’, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και από τους Χουγκάζ και Σμιθ για να προηγηθούν 26-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όπλο τους το 70% στα δίποντα και οι 6 ασίστ που είχαν ήδη καταγράψει. Με την έναρξη του δεύτερου, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου άρχισαν να βρίσκουν συνεχόμενα τρίποντα και με τον Έλμορ ξανά πρωταγωνιστή, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (35-26 στο 13’).

Η άνοδος του Γκρίφιν, βοήθησε τον κακό αμυντικά ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε 38-39, τριάμισι λεπτά πριν την ανάπαυλα, παρότι ο δικέφαλος του βορρά είχε φτάσει ήδη στα δέκα λάθη. Από αυτά, αλλά και από το επιθετικό κρεσέντο πολλών παικτών του, ο Ιωνικός επωφελούταν συνεχώς, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 52-44, χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Σμιθ, αλλά και σημαντικές βοήθειες από τον Μουχαϊμίν.

Με επί μέρους 12-2, καλύτερη άμυνα και τρίποντα των Τέρνερ και Λοβ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 56-54 στο 23’, με βοήθειες και από τον Κακλαμανάκη. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίζουν πλέον την μάχη των ριμπάουντ και της δημιουργίας και με τον Μαργαρίτη να σκοράρει, προηγήθηκαν με 65-60, ενάμισι λεπτό πριν μπει ο αγώνες στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ιωνικός είχε μπλοκάρει επιθετικά, ενώ είχε και πολύ άστοχο τον Μαυροκεφαλίδη (0/8 ως το 30’), όμως μείωσε στον πόντο, 66-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ (70-70 στο 33’) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 75-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος, με καλάθια των Τσαλμπούρη και Κακλαμανάκη.

Οι φιλοξενούμενοι, ισοφάρισαν 75-75 και προηγήθηκαν 78-77 με τρίποντο του Τολιόπουλου, με τριάμισι λεπτά να απομένουν, όμως ο δικέφαλος του βορρά πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του με 5-0 σερί, για το 82-78, ένα αγωνιστικό λεπτό αργότερα. Δράστες του οι Γκρίφιν και Τέρνερ, με τον Ιωνικό όμως να μειώνει σε 84-81 με καλάθι του Σμιθ, 1’:09’’ για την εκπνοή και τους γηπεδούχους να κάνουν λάθος στην επόμενη επίθεσή τους. Ο Έλμορ όμως αστόχησε και ο Τσαλμπούρης με κάρφωμα, έδωσε ουσιαστικά οριστικά την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 3 (1), Λοβ 17 (3), Γκρίφιν 14 (7ασίστ), Κακλαμανάκης 12 (9ριμπ.), Καμπερίδης, Κονατέ 10 (6ριμπ.), Τσαλμπούρης 8 (1), Μαργαρίτης 8, Παπαντωνίου, Τέρνερ 10 (2), Μήτρου-Λονγκ 4.
Ιωνικός Νίκαιας (Αγγέλου): Σμιθ 21 (3), Έλμορ 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 1 (0/8 σουτ), Χόλογουελ 8, Μουχαϊμίν 7 (6ριμπ.), Πετρόπουλος, Πρίτζετ 6, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 7 (1), Τολιόπουλος 9 (3), Χουγκάζ 10 (2).