Φιλική νίκη του Λαυρίου επί του Περιστερίου

Σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα και τις δύο ομάδες να είχαν αρκετές απουσίες, το Λαύριο επικράτησε 73-71 του Περιστερίου.

Σε ένα παιχνίδι που η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, το Λαύριο επικράτησε 73-71 του Περιστερίου, σε φιλικό που έγινε στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Από το σύνολο του Χρήστου Σερέλη εκτός ήταν οι Ντέιβις και Μπελ, ενώ από εκείνο του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν αγωνίστηκαν οι Μαυροκεφαλίδης, Αθηναίου, Γκάντι, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο αποχώρησε με διάστρεμμα ο Καράμπελας.

Καλύτερο στο πρώτο μέρος το Περιστέρι, καθώς είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στο +10 (39-29), στο 18’. Στο δεύτερο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, κάνοντας αρχικά την ανατροπή (48-49), στο 28’ και πηγαίνοντας ακόμη και στο +13 (49-62), στο 32’.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε την αντεπίθεσή της, πλησίασε στο καλάθι (71-73), ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Πέτεγουεϊ ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-31, 49-51, 71-73

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 12 (2 τριπ.), Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 21 (4 τριπ.), Βησσαρίου, Σαλούστρος 6, Τόλα, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 14 (3 τριπ.), Ευσταθιάδης, Τζόουνς 11, Γκρέι 2.

Λαύριο (Σερέλης): Ντιαλό 9 (1 τριπ.), Σάβατζ 4, Κωστόπουλος, Παπανδρέου, Μουράτος 11 (1 τριπ.), Άλστον 15 (2 τριπ.), Κάρτερ 11 (3 τριπ.), Λεγκίκας 11 (3 τριπ.), Ερμείδης, Σταματογιάννης, Γερομιχαλός 8, Βουλγαρόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος.