Euroleague

Πρώτο «μπαμ» στη Euroleague από τη Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης των Μάνου Παπαδόπουλου και Τσάβι Πασκουάλ νίκησε 73-69 την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, στο εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν στη Euroleague.

Γεγονός είναι η πρώτη έκπληξη στη φετινή Euroleague. Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης των Μάνου Παπαδόπουλου και Τσάβι Πασκουάλ νίκησε 73-69 την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της σεζόν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κέβιν Πάνγκος με 23 πόντους (5/5 δίποντα και 3/9 τρίποντα) και 7 ασίστ, συνεπικουρούμενος από τον Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς με 17 πόντους και 9 ασίστ και από κοντά ο Κρούνοσλαβ Σιμόν με 14 πόντους.

Το ματς:

Η Ζενίτ μπήκε καλύτερα και με κινητήριο μοχλό σε άμυνα και επίθεση τον Ρίβερς (5π., 2ρ., 1ασ.), πήρε προβάδισμα 7-2 και 9-4. Οι Ρώσοι έμειναν για πέντε λεπτά χωρίς πόντο, αλλά η Εφές ήταν τόσο άστοχη, που μετά βίας κατάφερε να προηγηθεί 10-9, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Πάντως, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 15-10, με σερί 6-0 στα τελευταία 67 δευτερόλεπτα.

Η Εφές συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις δύο πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου. Στο ίδιο διάστημα εκείνη πέτυχε επτά, ισοφαρίζοντας σε 17-17, έχοντας μπροστάρη τον Μπομπουά. Η Ζενίτ αντέδρασε, κάνοντας ένα δικό της 5-0, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν εκ νέου και το ημίχρονο να κλείνει 26-26. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες έξω από τη γραμμή των 6.75μ., έχοντας συνολικά 4/23 τρίποντα!

Με δυο «κολλητά» τρίποντα από Σιμόν και Μπομπουά, η Εφές πήρε προβάδισμα 32-26, αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Ακολούθησαν άλλες δύο τρίποντες «βόμβες» και με 4/4, οι Τούρκοι ξέφυγαν 38-31. Η Ζενίτ δεν το έβαλε κάτω και με αιχμή του δόρατος τον Πάνγκος μείωσε σε 44-42 στο 27’, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 54-49.

Οι Τούρκοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς και με καλάθι και φάουλ του Πλάις ξέφυγαν με 8 (61-53) στο 32’. Ωστόσο, η αντίδραση των Ρώσων ήταν άμεση και με ένα μεγάλο σερί 10-2, ισοφάρισαν 63-63 στο 35’, με το τελευταίο πεντάλεπτο να προμηνύεται συναρπαστικό. Μάλιστα, 87 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, προηγήθηκαν και 69-67 με καλάθι του Πάνγκος, που είχε 5/5 δίποντα. Η Εφές ήταν άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις, η Ζενίτ εύστοχη στις βολές από τα φάουλ που κέρδισε κι έτσι έφυγε από την Πόλη με το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση, επικρατώντας με σκορ 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-26, 54-49, 69-73.