Euroleague

«Ρέφαρε» με Μπάγερν και έκανε σεφτέ η Μπαρτσελόνα

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπάγερν 83-73 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα 83-73 την Μπάγερν στην Καταλονία για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την πρώτη της νίκη, αφήνοντας τους Βαυαρούς στο ίδιο ρεκόρ.

Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς ξέφυγαν με +10 σταθερά στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο με σωστή διαχείριση πήραν αυτό που ήθελαν.

Σε αυτό, συνετέλεσαν περισσότερο οι Τόμιτς με 18 και Σίνγκλετον με 15 πόντους. Για τους πρωταθλητές Γερμανίας, ξεχώρισε ο Λο με 16 πόντους.

Οι διαθέσεις των Ισπανών φάνηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Εκεί ο ρυθμός ήταν υψηλός, λόγω της ταχύτητας των γηπεδούχων και το +9 «σφράγισε» την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Τόμιτς ήταν ο πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» στη δεύτερη περίοδο και βοήθησε, οπότε το +8 στη λήξη του ημιχρόνου ήταν αναπόφευκτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν προσπάθησε να μειώσει με πρωτεργάτες τους Λούτσιτς και Λο. Ο Σίνγκλετον έβρισκε τις λύσεις από την περιφέρεια και φτάσαμε στο +11 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι ψηλοί του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκαναν το «κουμάντο» τους και διόρθωναν και την αστοχία των περιφερειακών και φτάσαμε στο τελικό +10.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-36, 65-54, 83-73

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (ΠΕΣΙΤΣ): Σεραφέν 6, Πάνγκος 12 (1/2 τρίποντα), Ρίμπας 2, Σίνγκλετον 15 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη, 1 τάπα), Μπλάζιτς 11 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ερτέλ 2, Οριόλα 10, Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 4, Τόμιτς 18 (8/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΡΑΝΤΟΝΙΤΣ): Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν, Ραντόσεβιτς 7, Λούτσιτς 12 (2), Λο 16 (2), Τζέντοβιτς 9, Γιόβιτς 3 (1), Μπαρτέλ 11 (1), Ουίλιαμς 6 (2), Μπούκερ 6