Μουντομπάσκετ 2023

Στο… ρελαντί «καθάρισε» την Τσεχία η Team USA

Πατώντας γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ηνωμένες Πολιτείες επικράτησαν 88-67 της Τσεχίας και μπήκαν με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Για ένα δεκάλεπτο ζορίστηκε μόνο η Team USA στο παιχνίδι με την Τσεχία, με τους παίκτες του Πόποβιτς να ανεβάζουν στροφές μετά το 10’ και να φτάνουν στο τελικό 88-67 στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Πρώτος σκόρερ για τους Αμερικάνους ο Μίτσελ, που σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μπαρνς και Γουόκερ, οι οποίοι πρόσθεσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Από τους μαχητικούς Τσέχους ξεχώρισε ο NBAer Σατοράνσκι, ο οποίος είχε 17 πόντους και 5 ασίστ, με την ομάδα του Γκίνζμπουργκ να πληρώνει στην ουσία τα 18 λάθη της.

Οι Τσέχοι μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-7 στο πρώτο πεντάλεπτο με σερί 9-0! Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των παικτών του Πόποβιτς, που απάντησαν με 10-0 για να ανακτήσουν το προβάδισμα (11-17 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σιλμπ, που μείωσε σε 14-17.

Οι Αμερικάνοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 10-2, ξέφυγαν με +11 (16-27 στο 13’). Από ‘κει και πέρα, συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό και να συντηρούν διψήφια διαφορά για να κλείσουν το ημίχρονο στο +14 (29-43).

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Γκίνζμπουργκ έσφιξαν την άμυνά τους και προσπάθησαν να μειώσουν, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα (34-45 στο 23’). Με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να πατάει το γκάζι, το συγκρότημα του Πόποβιτς ξέφυγε και πάλι (41-61 στο 28’) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του (48-66 στο 30’).

Η Team USA δεν έδωσε δικαιώματα στους Τσέχους στην τέταρτη περίοδο και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (55-79 στο 34’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Αμερικάνους να φτάνουν στο τελικό 67-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 29-43, 48-66, 67-88.