Ευρώπη

Στρασμπούρ στο… ημίχρονο!

Μικρό προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού Eurocup πήρε η Στρασμπούρ, επικρατώντας 66-62 της Γαλατασαράι, ενόψει της ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη.

Το πάνω χέρι, έστω και με μικρή διαφορά, έχει η Στρασμπούρ για την κατάκτηση του φετινού Eurocup, καθώς νίκησε 66-62 τη Γαλατασαράι και έτσι όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της Κωνσταντινούπολης τη Μεγάλη Τετάρτη (27/4).

Κορυφαίος για τους Γάλλους ήταν ο Κάμπελ με 16 πόντους, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Λελούπ και Χάουαρντ. Από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεχώρισε ο Μίτσοβ με 17 πόντους.

Δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης έγινε με τους 11 πόντους που σημείωσε ο Τσακ Ντέιβις, καθώς έφτασε τους 1.141 και έτσι ξεπέρασε τον Τόντορ Στόικοφ που είχε 1.138. Πλέον, ο Αμερικανός κυνηγά τον Μάιρ Τσάτμαν, ο οποίος είναι στην πρώτη θέση με 1.187 πόντους.

Τρομερή νευρικότητα και για τις δύο ομάδες σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Ενδεικτικό πως χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για το πρώτο καλάθι του ματς, με το σκορ να ήταν πολύ χαμηλό και τη Γαλατά να κλείνει προηγούμενη την πρώτη περίοδο χάρη σε καλάθι του Ντέιβις στο τέλος (7-8). Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Αταμάν να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (23-24).

Η Γαλατά μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου να φτάσει ακόμη και στο +9 (29-38). Όμως, στη συνέχεια τα τρίποντα έβαλαν ξανά τη Στρασμπούρ στο ματς και έτσι η περίοδος έληξε με το 45-43 υπέρ των Τούρκων. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους περνώντας μπροστά (54-52). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Γάλλοι όχι μόνο δεν έχασαν το προβάδισμά τους, αλλά με τη… συμβολή της Γαλατά πήγαν ακόμη και στο +8 (66-58), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 7-8, 23-24, 43-45, 66-62

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 8, Μπομπουά 5 (1), Λακόμπ, Λελούπ 11 (3), Κάμπελ 16 (3), Κορτάλ, Ντιλίκινα, Μουσιντί, Φοφανά 6, Γουίμς 9 (1), Ντουπόρ, Χάουαρντ 11.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σιλμπ 12 (2), ΜακΚόλουμ 8 (1), Μίτσοβ 17, Εντζέ, Αράρ, Λάσμε 7, Τσαντεκίν, Γκριν 1, Γκιουλέρ 2, Τζέρελς 4, Κοκσάλ, Ντέιβις 11.