Euroleague

Με καυτό Ντόρσεϊ πήρε τη νίκη στη Μόσχα η Μακάμπι

Η Μακάμπι επικράτησε 89-87 της Χίμκι μέσα στη Μόσχα στην παράταση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που σημείωσε 26 πόντους με 8/13 τρίποντα.

Ένα μεγάλο παιχνίδι και μια τριποντομαχία ανάμεσα στην Χίμκι και την Μακάμπι βρήκε νικητές τους Ισραηλινούς με 89-87 σε ένα ματς που οδηγήθηκε στην παράταση μετά το 81-81 στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 26 πόντους και 8 στα 13 τρίποντα αλλά και ο Άντζελο Καλοϊαρο με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές. Για την ηττημένη κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ο Σβεντ που είχε 32 πόντους και 11 ασίστ αλλά και 8 λάθη. Στο 2-3 η Μακάμπι στο 0-5 η Χίμκι.

Η Χίμκι είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με το προβάδισμα που πήρε σε δύο περιπτώσεις με πέντε πόντους, αλλά ήταν ο Ουίλμπεκιν με δίποντο και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με ένα φοβερό τρίποντο που έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Σβεντ αστόχησε σε τρίποντο για να πάει το ματς στην παράταση. Εκεί το ματς έγινε πολύ σφικτό, αφού σημειώθηκαν μόλις 14 πόντοι σε ένα πεντάλεπτο, αλλά ο Μπράιαντ με τρίποντο και ο Χάντερ με μια βολή έκαναν το 85-88. Ο Σβεντ με 2/3 βολές έκανε το 87-88, ο Ουίλμπεκιν με μια εύστοχη βολή στα δέκα δεύτερα πριν τη λήξη έγραψε το 87-89, αλλά ο Μάικι αστόχησε στο τρίποντο και η ομάδα του Σφαιρόπουλου, απέδρασε με το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81 (κ.α.), 87-89 (παρ.)