Euroleague

«Καθάρισε» τη Βιλερμπάν και βλέπει 8άδα η Ζαλγκίρις

Επιστροφή στις νίκες για τη Ζαλγκίρις, που επικράτησε 85-75 της Βιλερμπάν στο Κάουνας.

Νίκη, που την διατηρεί το κόλπο της 8άδας και των πλέι οφ, πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία επικράτησε 85-75 της Βιλερμπάν, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής στη Euroleague. Οι Λιθουανοί, «καθάρισαν» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο και έχουν πλέον ρεκόρ 15-12, ενώ οι Γάλλοι, που είδαν να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί έξι αγώνων, έπεσαν στο 12-15.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάριο Γκριγκόνις, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ζόφρεϊ Λοβέρν με 18 πόντους, αλλά και 6 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκέρσον Γιαμπουσέλ με 17, με τον Νόρις Κόουλ να προσθέτει άλλους 14, συν 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το ματς:

Μετά το πρώτο δίλεπτο, η Ζαλγκίρις ήλεγξε τον ρυθμό και κρατούσε το προβάδισμα με «αιχμή του δόρατος» τον Γκριγκόνις, ο οποίος έκανε το 17-13 στο 6’ με σουτ τριών πόντων. Όμως, μέχρι το φινάλε της περιόδου, οι Λιθουανοί έπαθαν μπλακ άουτ απέναντι στην άμυνα της Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι έκαναν σερί 7-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 20-17.

Η Βιλερμπάν είχε τον ίδιο… ζήλο στην άμυνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και χάρη σε αυτήν, αλλά και την ευστοχία έξω από τα 6.75μ., δημιούργησε διαφορές 6-7 πόντων. Όμως, δύο λάθος επιλογές, έφεραν τη Ζαλγκίρις σε απόσταση βολής (31-33) στο 16’. Οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά με τον Λοβέρν (38-36), με το προβάδισμα να αλλάξει ξανά χέρια στο τέλος του ημιχρόνου (40-42).

Πόντο-πόντο πήγαινε το ματς και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχείς. Γκριγκόνις και Γιαμπουσέλ είχαν από 15 πόντους και ηγούντο των προσπαθειών των ομάδων τους. Όμως, μετά το 55-55 στο 26’, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 12-2 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά δέκα πόντων (67-57), που ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι.

Στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου, οι ομάδες ήταν άστοχες. Αυτό δεν «χάλασε» καθόλου τη Ζαλγκίρις, η οποία κράτησε με σχετική ευκολία τη διαφορά. Η Βιλερμπάν ήθελε, αλλά δεν μπόρεσε, να επιστρέψει στο ματς κι έτσι οι Λιθουανοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με σκορ 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-42, 67-57, 85-75