Χάντμπολ

Βήμα πρόκρισης για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ

Τα κορίτσια του «δικεφάλου του Βορρά» νίκησαν με 32-25 την Κυπελλούχο Τουρκίας, Μουράτπασα, για τον α’ προκριματικό γύρο του EHF Cup.

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του EHF Cup έκανε το γυναικείο τμήμα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 3-25 της κυπελλούχου Τουρκίας, Μουράτπασα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον α’ προκριματικό γύρο.

Η ομάδα του «δικεφάλου του Βορρά» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και τα εννιά γκολ διαφορά (19-10) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο, δέχθηκαν αρκετή πίεση, με τη διαφορά να μειώνεται μέχρι τα τέσσερα γκολ (29-25), πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά με υπομονή και ψυχραιμία, έφτασε στο +7 (32-25), που την καθιστά φαβορί για την πρόκριση.

Η «ρεβάνς» θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου στις 15:00 και πάλι στο Φιλίππειο Στάδιο, με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτή τη φορά «τυπικά» φιλοξενούμενος.

Τα πεντάλεπτα: 5’ 4-1, 10’ 6-4, 15’ 10-5, 20’ 13-6, 25’ 16-7, 30’ 19-10, 35’ 21-13, 40’ 25-19, 45’ 26-18, 50’ 28-22, 55’ 29-25, 60’ 32-25.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης-Βακάλης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου, Ζυγούρα, Κρίτζαλη, Καμπόιμ, Σαμολαδά, Μούρνου, Φερφόλια, Τσικνάκη, Κωστοπούλου, Νίκολιτς, Βαφειάδου,.