Πόλο

Πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν ο Ολυμπιακός (video)

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο φετινό ντέρμπι της Α1 πόλο γυναικών, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 11-6 της Βουλιαγμένης στον Λαιμό.

Νικηφόρα πέρασε από το κολυμβητήριο του Λαιμού ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 11-6 της Βουλιαγμένης, στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Α1 πόλο γυναικών.

Οι δύο ομάδες έφτασαν «χέρι-χέρι» ως το ημίχρονο, με τις ερυθρόλευκες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα (3-4), όμως στη συνέχεια κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και ξέφυγαν στο +4 (3-7).

Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην τελευταία περίοδο, όμως το σύνολο του Χάρη Παυλίδη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και πήρε τη νίκη.

Πρώτες σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν οι Βάσω Πλευρίτου και Τσουκαλά με τρία τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 0-3, 3-4
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Κούλχαας 2, Ανδρεάδη, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή, Καϊάφα, Μαυρωτά, Καλογεροπούλου, Σάντα.
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κενετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Χαλδαίου, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τορνάρου, Τριχά.

Πέρασε από την Κρήτη ο Πανιώνιος

Τη δεύτερη νίκη του για φέτος πήρε ο Πανιώνιος, επικρατώντας με 11-7 του ΝΟ Ρεθύμνου στην Κρήτη.

Οι «κυανέρυθρες» ανέβασαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, έχοντας πρώτες σκόρερ της Πουστινίκοβα και Κούβδου με τρία γκολ. Για το Ρέθυμνο ξεχώρισε η Κυριακάκη με τέσσερα τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 0-3 , 3-3 , 1-2
NΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Λαμπαθάκη, Κυριακάκη 4, Φαρμάκη, Φραγγελάκη, Παναγιωτάκη 1, Γαβαλά 1, Λιμπιτάκη, Χρυσοβέργη 1, Παντελιδάκη
Πανιώνιος (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη 2, Παπαφιλίππου, Πουστινίκοβα 3, Αποστολίδου 1, Ξανθοπούλου 2, Κούβδου 3, Πετεινάτου, Μαλλιαρού, Παπαναστασίου Α., Δουρέκα, Παπαναστασίου Δ., Ζερβού, Μήτσου