Βόλεϊ

Διπλό στην Ουγγαρία για την εθνική βόλεϊ ανδρών

Η Εθνική ανδρών νίκησε στο Κάποσβαρ με 3-1 σετ την Ουγγαρία και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Α' ομίλου στο Silver European league, που οδηγεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Τις τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στον Α’ όμιλο του Silver European league, πέτυχε η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών, που επικράτησε με 3-1 σετ της Ουγγαρίας στο Κάποσβαρ και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, οι διεθνείς, παρότι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι, κάποια λάθη στο τέλος, οδήγησαν σε απώλεια, με τους Ούγγρους να φτάνουν στην κατάκτησή του και μάλιστα σχετικά εύκολα με 25-21. Ντέρμπι μέχρι το τέλος ήταν το δεύτερο σετ, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 21-20, αλλά στο τέλος με τη απαιτούμενη ψυχραιμία, οι διεθνείς έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στην ισοφάριση. Στο τρίτο και τέταρτο σετ, η Ελλάδα έπαιξε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και έφτασε εύκολα στην κατάκτησή τους με σκορ 25-17 και 25-15 αντίστοιχα.