Χάντμπολ

Εκπλήξεις από Άρη και ΧΑΝΘ

Νίκησαν Διομήδη και Αερωπό αντίστοιχα στην Handball Premier- Εύκολα το «5 στα 5» για Ολυμπιακό και ΑΕΚ

Ολοκληρώθηκαν τα 4/6 της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier.
Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή πήρε μία… επαγγελματική νίκη με 32-28 επί της μαχητικής Bianco Monte Δράμας 1986 και έκανε το «5 στα 5» στην Handball Premier. Οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν την εμπειρία και την διαφορά ποιότητας και ξέφυγαν στο σκορ με σερί 7-0 (20-27 στο 49’) φτάνοντας τελικά στην επικράτηση.
Παρόμοια εικόνα είχε και η ΑΕΚ στις Συκιές, επικρατώντας με 32-22 του Φοίβου. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί, αλλά στο δεύτερη η Ένωση… πάτησε γκάζι και πήρε εύκολα τους δύο πόντους.
Ο Άρης μετά από ένα συγκλονιστικό ματς σε διακύμανση και εναλλαγές πήρε σπουδαία νίκη με 18-17 επί του Διομήδη Άργους και με 4 βαθμούς πλέον βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία.
Για τους «Λύκους» στοίχισαν τα πολλά χαμένα σουτ και ειδικότερα η «αφλογιστία» των 15 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.
Όλο το ματς ήταν ουσιαστικά το δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να πραγματοποιεί σερί 6-0 και να μετατρέπει το 10-10 (30’) σε 16-10 (42’) με τον Μαλανδρένια, ενώ παράλληλα κράτησε χωρίς γκολ του Διομήδη για 15 λεπτά!
Οι «Λύκοι» αντέδρασαν και έκαναν το δικό τους ξέσπασμα, με σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Χαντέλη μείωσαν σε 16-15 στο 54:11. Ο Λαδάκης με τρομερό γκολ από την περιφέρεια έκανε το 17-15 (55:35), αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στην ισοφάριση με δύο εύστοχα πέναλτι του Χειβιδόπουλου το τελευταίο στο 59:10!
Ο Άρης είχε την επίθεση, αλλά έγινε λάθος πάσα και στο 59:49 ο Διομήδης μετά το time out ξεκίνησε την δική του επίθεση.

Ο Χαντέλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Άρης έτρεξε γρήγορα στην κόντρα σκοράροντας με τον Γιώργο Μελετάκο με την λήξη.
Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έξαλλα, ενώ οι άνθρωποι του Διομήδη διαμαρτυρόντουσαν ότι ήταν εκπρόθεσμο, κάνοντας μάλιστα και ένσταση στο φύλλο αγώνα.
Τελικά μετά από διαβούλευση διαιτητών, παρατηρητή και γραμματείας που κράτησε περίπου πέντε λεπτά, το γκολ μέτρησε και ο Άρης πήρε τους δύο υπερπολύτιμους βαθμούς.
Στην Έδεσσα η ΧΑΝΘ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 21-20 και περιπλέκει αρκετά την κατάσταση για την «μάχη» της παραμονής.
Ο Αερωπός δεν δικαίωσε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και του στοίχισε ένα μπλακ άουτ στο δεύτερο μέρος, όταν το 13-11 του 35? έγινε 14-17 στο 45? με τη ΧΑΝΘ να τρέχει ένα σερί 1-6 και να παίρνει τα ηνία στο σκορ. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τον Γιώργο Παπαβασίλη να κάνει το 20-21 με πέναλτι ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στο 59:57 οι διαιτητές τιμώρησαν με κόκκινη κάρτα τον Ρίζο της ΧΑΝΘ για παρεμπόδιση ρίψης και παράλληλα καταλόγισαν πέναλτι, με τον Ιωαννίδη να αποκρούει το σουτ του Μισαηλίδη και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν το πρώτο τους δίποντο.

Στατιστικά
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 18-17
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-6, 7-8, 8-9, 10-10 (ημχ.), 14-10, 14-10, 16-11, 16-13, 16-15, 18-17
ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής 1 Λαδάκης 6, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας 1, Χρηματόπουλος, Πετράκος 1, Καμπουράκης 2, Χαρμπής, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Βίρδας, Βλαχοθανάσης.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Αρσενασβίλι, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος 4, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 4, Τότος 2, Χαντέλης 4, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Τσάτσας 1, Μπλάτσος, Δάσκαλος 2.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 2/5-3/5

Η ένσταση του Διομήδη
«Η ομάδα του Διομήδη Άργους καταθέτει ένσταση διότι το τελευταίο γκολ της γηπεδούχου ομάδας ήταν εκπρόθεσμο. Συγκεκριμένα η γραμματεία και ο παρατηρητής επειδή δεν υπήρχε ο απαραίτητος μηχανισμός (κόρνα)μ δεν σφύριξαν την λήξη του αγώνα ως όφειλαν, με αποτέλεσμα να σημειωθεί εκπρόθεσμα το γκολ. Θα ακολουθήσει αναλυτική παράθεση των γεγονότων από την ομάδα μας».

Οι διαιτητές έγραψαν
«Σε απάντηση της ένστασης της Β’ ομάδας έχουμε να απαντήσουμε τα εξής: Το γήπεδο διαθέτει ηλεκτρονικό πίνακα στον οποίο η κόρνα δεν ακούγεται (χαμηλή ένταση). Το τελευταίο γκολ για το οποίο ενίσταται η Β’ ομάδα είναι εμπρόθεσμο διότι όταν η χρονομέτρης σφύριξε την λήξη του αγώνα η μπάλα είχε περάσει εξ’ ολοκλήρου την γραμμή του τέρματος».

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΧΑΝΘ 20-21
ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 1, Λιανδης, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης 5, Λιόφης, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 6, Κεσίδης 4, Κυριακού 1, Χρ. Αρβανιτίδης
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Δινάλης, Σαρηγιαννίδης 1, Τσαγκαράκης, Ρεμπελάκος 3, Τζίνεβης , Βασιάδης 5, Ιωαννίδης, Στίγγας 2, Τσαμίτρος, Βαρδάκας 1, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 8, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος 1, Ν. Αρβανιτίδης
Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 4-1 Πέναλτι: 1/3 – 5/6 Κόκκινη: 59:57 Ρίζος (για παρεμπόδιση εκτέλεσης ελεύθερης ρίψης)

BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ 1986- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 28-32
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Χαϊτίδης 2, Κουρτίδης,Τουνγκελίδης 10, Ντράσκιτς 8, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 3, Φραγκούλης 1, Κοβογλανίδης 2, Κουρουτζίδης 2, Στρατηγέλης, Ιακωβίδης, Κρανιώτης, Τσελεμπώνης, Σινα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 5, Ρέινα, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 4, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 6.
Διαιτητές: Σαπανίδης – Ηλιάδης, Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 1/1-4/4

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΕΚ 22-32
Τα πεντάλεπτα: 2-3,2-5, 5-7, 9-8, 11-12, 13-15 (ημχ), 15-18, 17-20, 18-24, 20-28, 21-30, 22-32.
ΦΟΙΒΟΣ (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 3, Σιγγιρίδης 2, Πατραμάνης, Μήγγας 3, Δεληζάνος 1, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 7, Δέσπος 3, Θ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Μπόσκος 3, Αθανασιάδης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 5, Μυλωνάς 2, Αργυρού 3, Παλεβίτσιους 5, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 5-3. Κόκκινες: Μήγγας (43:38 – τρία δίλεπτα), Μπάγιος (45:56, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/5 – 3/4