Φινάλε με νίκη για Παναθηναϊκό

Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών κατέλαβε ο Παναθηναϊκός αφού νίκησε 64-52 τον Αθηναϊκό κι έκανε το 4-1 στη σειρά.

Με νίκη και κατάκτηση της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού.

Τα κορίτσια της Γιασεμής Σαμαντούρα επικράτησαν 64-52 του Αθηναϊκού κι έφτασαν στις νίκες στη σειρά των πλέι οφ έναντι μιας των αντιπάλων τους.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, διατηρώντας σταθερά ένα σημαντικό προβάδισμα της τάξεως των δέκα –περίπου- πόντων κι έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (29-21).

Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Αθηναϊκός μείωσε στους 4 πόντους (44-40), όμως η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια και οι «πράσινες» κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 64-52 και να φτάσουν στη νίκη που τους χάρισε την τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 29-21, 44-40, 64-52.

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 14 (2), Πιρόνα, Χριστινάκη 6, Μαγκλάρα, Κοσμά 9 (1), Σλούκα 2, Κωστάκη 8 (2), Καβάσιλα 2, Χρονοπούλου 2, Ντέλβα 21, Θεολόγου.

Αθηναϊκός (Ζευγώλης): Τζεγιαννάκη 7 (1), Νίξινα, Βλάνη 6 (2), Κασάπογλου 7, Αξιοπούλου, Παπαμιχαήλ 23, Μέλνικα 9, Σελά, Μοσχοπούλου, Γλυνιαδάκη.