Βόλεϊ

«Γλυκιά» ήττα με λάθη από την Βουλγαρία για την Εθνική Γυναικών

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-0 σετ από την αντίστοιχη της Βουλγαρίας για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Με τις διεθνείς αθλήτριες να έχουν το μυαλό τους στην εξασφαλισμένη πρόκριση της επόμενης φάσης, μετά την νίκη της Φινλανδίας επί της Γαλλίας με 3-1 σετ, η Εθνική ομάδα των γυναικών, ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Βουλγαρία για την τέταρτη αγωνιστική του Α’ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πλέον η «γαλανόλευκη» θα κυνηγήσει την τρίτη θέση του ομίλου στην αναμέτρηση της Τετάρτης (28/7) απέναντι στην πανίσχυρη και αήττητη Σερβία (17:00 ΕΡΤ).

Με την Βασιλαντωνάκη να πιάνει τα συνηθισμένα στάνταρ της στηn επίθεση και την Στράντζαλη να ακολουθεί σε υψηλούς ρυθμούς, η Εθνική μας εμφανίστηκε ανταγωνιστική απέναντι σε μια παραδοσιακή δύναμη του Ευρωπαϊκό βόλεϊ, που αν και δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά στην φετινή διοργάνωση αποτελεί πάντα ένα αξιόμαχο αντίπαλο. Τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στην Βουλγαρία και παρά τις έντονες παρατηρήσεις του Γκιγιέρμο Ναράνχο που προσπάθησε να αφυπνίσει τις παίκτριες του, το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-21 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ που παρά το καλό ξεκίνημα, ένα «νεκρό» διάστημα της «γαλανόλευκης» εκτόξευσε το σκορ από το 9-11 σε 10-17. Αυτό που φάνηκε να κοστίζει και να «ανοίγει» την διαφορά ήταν τα συνεχόμενα λάθη στην συνεννόηση αλλά και τα σέρβις των διεθνών μας. Φυσικά το πανίσχυρο μπλοκ της Ντιμίτροβα και των συμπαικτριών της ήταν αδιαπέραστο και μόνο ελάχιστες φορές διασπάστηκε. Στην συνέχεια όλα κύλησαν στο ίδιο μοτίβο και το σετ έκλεισε με 17-25 υπέρ των «γειτόνων».

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο από όλα μέχρι και λίγο πριν το τέλος, αφού από την μια η Βουλγαρία μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και από την άλλη η Ελλάδα να «σώσει» την παρτίδα. Βασιλαντωνάκη και Τοτσίδου έδιναν πολύτιμους πόντους στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, την στιγμή που Βασίλεβα και Πάσκοβα διατηρούσαν έστω και με μικρή διαφορά την Βουλγαρία μπροστά στο σκορ. Το μικρό προβάδισμα διευρύνθηκε και χωρίς να υπάρξει αντίσταση από την ελληνική πλευρά, το σετ αλλά και το παιχνίδι έκλεισαν με 25-17.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 40% άριστες), Βασιλαντωνάκη 19 (16/34 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 75% υπ. - 75% άριστες), Κονόμι (λ), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Τοτσίδου 1 (1/12 επ., 100% υπ. - 100% άριστες), Καλαντάτζε 1 (1/4 επ.).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πέτκοφ): Ντιμίτροβα Γκ. 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 58% άριστες), Ντιμίτροβα Ν. 12 (7/13 επ., 5 μπλοκ), Πάσκοβα 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ), Κιτίποβα 3 (3 μπλοκ), Τοντόροβα Μ. 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Βασίλεβα 8 (8/16 επ., 36% υπ. - 18% άριστες) / Τοντόροβα Ζ. (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μπαράκοβα, Καρακάσεβα 4 (4/5 επ.), Μιλάνοβα.

Επιμέλεια: Χρήστος Κατριμουστάκης