Χάντμπολ

Ηττήθηκε αλλά ελπίζει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 32-28 από τη Μέλσουνγκεν για τον 3ο γύρο του EHF Cup στο χάντμπολ, αλλά έχει ελπίδες για πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός έχασε από την γερμανική Μέλσουνγκεν με 32-28 για το πρώτο ματς του 3ου γύρου του EHF Cup, αλλά έχει ελπίδες ανατροπής στη ρεβάνς στου Ρέντη, την επόμενη Κυριακή.
Οι «ερυθρόλευκοι», που πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση επί γερμανικού εδάφους , μπορεί να μην κέρδισαν, πήραν, όμως, αποτέλεσμα που μπορούν να ανατρέψουν στη ρεβάνς και να βρεθούν στους ομίλους της διοργάνωσης.

Μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κόντραρε τη Μέλσουνγκεν, ενώ προηγήθηκε και στο σκορ. Ωστόσο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της γερμανικής ομάδας και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με σκορ 19-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν στα τρία γκολ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (29-26) και εν τέλει να ολοκληρώνεται το ματς με σκορ 32-28. Πλέον, η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς, που θα διεξαχθεί στο «Μ. Μερκούρη» την Κυριακή 24 Νοεμβρίου στις 18:00.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Πάτρικ Λέμος, που σημείωσε 11 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 9-8, 13-9, 18-11, 19-13 (ημ.), 21-14, 23-16, 24-19, 26-22, 28-25, 32-28

Μέλσουνγκεν: Γιόστραντ, Μάριτς, Κουν 3, Λέμκε 1, Ρέιχμαν 1, Ιγνάτοου 8, Κουνκέλ 10, Σίμιτς, Ντάνερ 1, Σνάιντερ 1, Αλλέντορφ, Σιντόροβιτς 2, Χάφνερ 1, Σάλγκερ 1, Πάβλοβιτς 3, Γκρούμπερ

Ολυμπιακός: (Γιώργος Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Μπογκούνοβιτς 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 11, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Τερλέτσκι, Κανδύλας 5, Σανίκης 1, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης