Στίβος

Κορυφαίοι Τεντόγλου, Στεφανίδη

Η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκαν κορυφαίοι Έλληνες αθλητές στίβου για το 2019, μέσω της ψηφοφορίας του κοινού που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ στην επίσημη ιστοσελίδα του.

Η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια του επί κοντώ στην Ντόχα και ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2018 στο μήκος συγκέντρωσαν αντίστοιχα 72% και 59%.

Στην κατηγορία Κ20, η Σπυριδούλα Καρύδη με το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας της πήρε τους περισσότερους ψήφους με 70%, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία των ανδρών ο Χρήστος Φραντζεσκάκης συγκέντρωσε το 41% των ψήφων.

Στα αγόρια και κορίτσια Κ18, ο πέμπτος στα 200 μέτρα στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, Γιάννης Καριοφύλλης, και η «ασημένια» με τη μικτή σκυταλοδρομία στην ίδια διοργάνωση, Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, απέσπασαν τις περισσότερες ψήφους και αναδείχθηκαν νικητές.

Οι προαναφερόμενοι θα τιμηθούν με το βραβείο «Κοινού» στη γιορτή του ΣΕΓΑΣ την ερχόμενη Πέμπτη.