Euroleague

Με το…στανιό η Μπάρτσα

Παπανικολάου και Τόμιτς έβαλαν από 13, ο Χουέρτας έκανε νταμπλ-ντάμπλ και η Μπαρτσελόνα, επικράτησε δύσκολα με 67-60, της Παρτιζάν στην πρεμιέρα

Έστω και δύσκολα, οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν με το δεξί στις υποχρεώσεις της, για τον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε των Σέρβων με 67-60. Μόνο στην τελευταία περίοδο, κατόρθωσε να ξεφύγει η ισπανική ομάδα με μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 10 πόντων. Ο Κώστας Παπανικολάου, αν και άστοχος σε γενικές γραμμές (1/2διπ. 3/7 τριπ. 2/7 βολές, 2ριμπάουντ 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη σε 30:23), ήταν ο πρώτος σκόρερ, μαζί με τον Τόμιτς. Κορυφαίος όμως ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας που έβαλε 10 πόντους και μοίρασε ισάριθμες ασίστ. Πολύ καλός και ο Τζόε Ντόρσεϊ με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο, είχαμε σεμινάριο για άμυνες, μιας και σημειώθηκαν μόλις 19 πόντοι, με την Μπάρτσα να κλείνει ωστόσο προηγούμενη το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο η Μπαρτσελόνα κατόρθωσε να ξεκολλήσει κάπως και να τελειώσει με ένα προβάδισμα πέντε πόντων. Σταδιακά, παρά την αντίσταση της Παρτιζάν, πήγε την διαφορά στους 10 με τρίποντο του Παπανικολάου (59-49) στα 4:15 πριν το τέλος. Οι Σέρβοι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν στο ματς, φτάνοντας μέχρι τους 4, στο 1:13 πριν το τέλος, όμως τέσσερις απανωτοί πόντοι του Τόμιτς καθάρισαν το ματς.

Tα δεκάλεπτα: 17-18, 28-26, 45-40, 67-60

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χουέρτας 10 (1) (10 ασίστ), Αμπρίνες 8 (2), Παπανικολάου 13 (3), Λάμπε 6, Τόμιτς 13, Ντόρσεϊ 8 (10ριμπ.), Σάδα 2, Ναβάρο 4 (1), Τοντόροβιτς 2, Χεζόνια, Νάχμπαρ 1

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Λαβερνιέ 9 (1), Βέστερμαν 10 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 15 (3), Μούσλι 8, Κίνσεϊ 4, Ντάλο, Μπογκντάνοβιτς 8 (1), Γκάγκιτς 6, Μπεζμπράντοβιτς

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης