Βόλεϊ

Μέγας Φοίνικας πήρε προβάδισμα με Ολυμπιακό

Ένας καταπληκτικός Φοίνικας αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και, νικώντας τον 3-2 σετ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό της Volley League, πήρε ένα μικρό προβάδισμα για τη δεύτερη αναμέτρηση την Πέμπτη.

Ο Φοίνικας νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στο «θρίλερ» του πρώτου μεταξύ τους ημιτελικού της Volley League στο ΟΑΚΑ και έκανε την έκπληξη, αποκτώντας ένα μικρό προβόδισμα κόντρα στο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, ενόψει του δεύτερου ημιτελικού την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι «πειρατές» προηγήθηκαν χωρίς τους δύο ξένους τους με 1-0 σετ, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και έκανε το 2-1, όμως οι Συριανοί με πάθος και καταπληκτικό μπλοκ πήραν τη μεγάλη νίκη.

Οι Συριανοί με τον Μήλη έφτασαν στο +3 και +4 στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του ισοφάρισε 17-17, αλλά ο Φοίνικας με τον Μήλη έφτασε στο +2. Οι Συριανοί έφτασαν στο 20-23 με επίθεση του Κωστόπουλου και στο 22-25 μετά από χαμένο σερβίς του Ριζόπουλου.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-4 στο δεύτερο σετ με άσο του Κουμεντάκη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι χέρι» μέχρι το 13-13 και το μπλοκ του Μπουτσούγεβιτς. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο και με το καλό σερβίς του Κουμεντάκη προσπέρασαν 20-13. Ο Φοίνικας μετά από άσο του Μπουτσούγεβιτς και δύο λάθη του Φίνγκερ μείωσε σε 21-19. Με άουτ του Χουσάι το σκορ πήγε στο 22-21, αλλά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ μετά το χαμένο σερβίς του Μήλη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε «φουριόζος» στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 9-6 με μπλοκ του Τερβαπόρτι. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 15-9.
Οι Συριανοί μείωσαν 19-15 με Στερν και Μποτσούγεβιτς, όμως μέχρι εκεί, αφού ο Βουλκίδης έκανε το 25-20.

Οι Πειραιώτες απέκτησαν προβάδισμα με το ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ο Φοίνικας έφτασε στο 14-16. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 με τον Βουλκίδη και προσπέρασε με 19-17. Ο Βουλκίδης έφερε το 23-20 και το 24-22. Εκεί, δύο σερί λάθη του Φίνγκερ σε σερβίς και επίθεση έφεραν το 24-24. Με άσο του Χριστόφα, ο Φοίνικας έφτασε στο σετ μπολ και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-27 μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη.

Σε «θρίλερ» εξελίχθηκε το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-5 μετά από άσο του Μπουτσούγεβιτς. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9 με μπλοκ του Χουσάι πάνω στον Μήλη. Οι Συριανοί προσπέρασαν 10-12 με μπλοκ του Κανέλλου. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν ξανά και με λάθος του Στερν έφτασαν στο 14-13. Οι Συριανοί ισοφάρισαν με πρώτο χρόνο του Κανέλλου και έφτασαν στο ματς μπολ με μπλοκ του Κωστόπουλου στον Φίνγκερ. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν δύο φορές, αλλά στο 16-16 ένα πλασέ του Κωστόπουλου και μία επίθεση του Στερν έδωσαν το ματς στον Φοίνικα.