Ισπανία

Μην αντιστέκεσαι στην Μπαρτσελόνα! (video)

Το πάλεψε αρκετά η Εϊμπάρ. Ένα τέταρτο όμως ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου να πετύχει τρία τέρματα και να μετατρέψει ένα αγχωτικό βράδυ σε άνετη επικράτηση (3-0) ενόψει clasico!

Στο πρώτο ζορίστηκε. Στο δεύτερο, όμως, έκανε πάρτι! Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει απτόητη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 3-0 της Εϊμπάρ και όχι μόνο διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή, αλλά διεύρυνε το μηδέν παθητικό για όγδοο σερί παιχνίδι στην Πριμέρα Ντιβιζιόν (824 λεπτά)!

Παιδεύτηκαν αρκετά οι «μπλαουγκράνα» στην αρχή. Που όχι μόνο δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα στις λίγες φάσεις τους, αλλά είδαν και τους νεοφώτιστους να χάνουν δύο μοναδικές ευκαιρίες για να «παγώσουν» το Καμπ Νου.

Ήταν δύσκολο όμως να παραμείνει αυτή η κατάσταση. Και στην επανάληψη οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους και έφτασαν στη νίκη. Με τον Τσάβι να λύνει το γόρδιο δεσμό στο 60’, με τον Νεϊμάρ στο 72’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και τον Μέσι δύο λεπτά αργότερα να βάζει το… κερασάκι στη τούρτα με το 250ο γκολ του στο πρωτάθλημα, όντας πλέον μόνο ένα πίσω απ’ τον αρχισκόρερ, Τέλμο Θάρα.

Και την επόμενη εβδομάδα έρχεται κλάσικο. Στο Μπερναμπέου. Λέτε να «σπάσει» εκεί το ρεκόρ;