Βόλεϊ

«Μυθική» ανατροπή του Παναθηναϊκού στου Ρέντη

Με μία εκπληκτική ανατροπή, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στου Ρέντη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών και πήρε ένα μικρό προβάδισμα για το τρόπαιο.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακού στου Ρέντη, ενώ έχανε 0-2 σετ, στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου, ενόψει του δεύτερου τελικού την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρει τον τίτλο, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να κάνουν την ανατροπή.

Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στην ιστορία του Λιγκ Καπ και η πρώτη σε τελικό μετά τον τελικό Κυπέλλου του 2010.

Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού (εντός ή εκτός έδρας) από τις 21/03/2015, όταν οι "πράσινοι" είχαν νικήσει πάλι στο "Μελίνα Μερκούρη" για το πρωτάθλημα 2014-15.

Επίσης, είναι η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο Λιγκ Καπ από τις 06/10/2013, όταν είχε ηττηθεί 3-2 από την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και το καλό του μπλοκ στην αρχή του πρώτου σετ και προηγήθηκε με 3-0. Ο Φίνγκερ με συνεχόμενους πόντους έφερε το 6-2, όμως ο Παναθηναϊκός με την μπροστινή του γραμμή μείωσε σε 7-5. Τα συνεχόμενα λάθη εκατέρωθεν διατηρούσαν το +2 για τον Ολυμπιακό, όμως με σερί οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στο 11-7. Ο Στάροβιτς βρήκε τις λύσεις για τον Παναθηναϊκό με δικό του σερί και μείωσε σε 15-14. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 και έφτασε στο 18-14, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-21 και ο Χουσάι έδωσε το πρώτο σετ στους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο σετ και, έχοντας πολλές επιλογές, ήταν ισόπαλες μέχρι το 5-5. Ο Ολυμπιακός με σερί 2-0 έφτασε στο 7-5 και διατηρούσε το +1 με +2 σε αυτό το διάστημα. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 11-11 με τον Στάροβιτς, όμως με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-11 και διατηρούσε σταθερά το +2 με +3 σε αυτό το διάστημα. Το μπλοκ του Βουλκίδη έφερε το 20-16, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18, όμως με 3-0 σερί φτάσαμε στο 23-18 και στο 25-21.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ξανά δυνατά και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-6 με τον Στάροβιτς, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Χουσάι και έφτασε στο 8-6. Ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 με τα δύο μπλοκ του Πελεκούδα έφτασε στο 10-13 και με τον άσσο του Ράπτη στο 11-15. Η επίθεση άουτ του Φίνγκερ έφερε το 12-17 και ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το +4 με +5, εκμεταλλευόμενος τις λάθος επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 16-19 με το μπλοκ τους, 18-20 με τον άσσο του Βουλκίδη και 19-20 με το άουτ του Στάροβιτς και η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +1 με +2 για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουσάι ισοφάρισε σε 22-22 με εντυπωσιακό καρφί. Ο Γκέργκι σέρβιρε
άουτ, όμως ο Πετρέας ισοφάρισε με μπλοκ σε 23-23. Ο Στάροβιτς έκανε το 23-24 και το μπλοκ του Τσάτσιτς έφερε το 23-25.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με την άμυνα και το μπλοκ, προηγήθηκε 3-1 στην αρχή του τέταρτου σετ και διατηρούσε το +1 με +2 σε αυτό το διάστημα. Ο Φίνγκερ ισοφάρισε 5-5, όμως ο Πελεκούδας είχε τις απαντήσεις για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και του ξανάδωσε προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και προηγήθηκε 8-6 και διατηρούσε πλέον το +1 με +2. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 3-0 σερί και προηγήθηκε 9-10 με τους δύο άσους του Τσάτσιτς.

Ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί προηγήθηκε με 13-11 και πλέον διατηρούσε αυτός το +1 με +2 σταθερά. Ο Ράπτης με μπλοκ-άουτ ισοφάρισε σε 18-18 και με το μπλοκ του Πελεκούδα φτάσαμε στο 19-19. Το μπλοκ του Χουσάι έφερε το 20-19 και ο Ράπτης το 20-20. Ο Φίνγκερ πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 21-20, ο Ράπτης ισοφάρισε σε 21-21, ο Φίνγκερ έκανε το 23-22, ο Τερβαπόρτι σέρβιρε στο φιλέ, ο Χουσάι πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-23, ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-24, ο Πανταλέων πήρε το μπλοκ για το 24-25 και ο Στάροβιτς έκανε τα 24-26 και το 2-2 σετ.

Ο Φίνγκερ έφερε το 1-0 και το 2-1 για τον Ολυμπιακό και διατηρούσε το +1 στην αρχή του τάι μπρέικ, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 5-5 με το άουτ του Φίνγκερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι τρεις (!) άσσοι του Ράπτη έφεραν το 7-10 και τον ίδιο στους 22 πόντους. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 2-0 σερί και μείωσε σε 9-10, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το +1 με +2. Το μπλοκ του Τσάτσιτς έφερε το 10-13, ο Στάροβιτς το 10-14 και το μπλοκ του Σέρβου έφερε το 10-15 και τη «μυθική» ανατροπή για τους «πράσινους».