Ισπανία

Ο Αντούριθ την πήρε στους ώμους του!

Με δύο γκολ ο Αντούριθ έδωσε την νίκη 2-0 στην Αθλέτικ Μπιλμπάο επί της Λεβάντε εκτός έδρας, σε ένα τεράστιο βήμα της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε για την παραμονή!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτό αλλά όποιες ευκαιρίες και να είχαν μπροστά στην εστία της Μπιλμπάο έπεσαν στο… κενό με τον Ιραϊθόθ να κρατάει το «μηδέν» παθητικό για τους Βάσκους.

Στο δεύτερο 45λεπτό ο Αντούριθ πήρε το… όπλο του. Στο 48ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους, και «χτύπησε» και πάλι στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε «σκαρφάλωσε» στην βαθμολογία, την στιγμή που βύθισε την Λεβάντε στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς όσους και η Αλμερία.