Ελλάδα

Ο… Άγγελός του!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγελο Τσάμη, αλλά και με εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε 83-68 τον Πανελευσινιακό για την 4η αγωνιστική της Α1.

Με τέτοιον… Άγγελο Τσάμη δεν χάνει! Με τον αρχηγό του Κολοσσού να είναι εξαιρετικός, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ, η ομάδα της Ρόδου νίκησε 83-68 τον Πανελευσινιακό, για την 4η αγωνιστική της Α1!

Στους 25 πόντους σταμάτησε ο έμπειρος γκαρντ, ο οποίος πήρε και 12 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Ελευσίνας, η οποία δεν έχει νίκη ακόμα, ξεχώρισαν οι Μάρεϊ και Μάρκοβιτς με 12 πόντους ο καθένας.

Αρκετά σφιχτό ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (8-8). Στα μισά της πρώτης περιόδου, ο Κολοσσός επέβαλε το ρυθμό του και κατέφερε να ξεφύγει ακόμα και με έξι (17-11). Όμως, ο Πανελευσινιακός αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Δορκοφίκη και μείωσε στον πόντο (17-16). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 21-20.

Με ένα σερί 4-0 ξεκίνησε ο Κολοσσός στη δεύτερη περίοδο (25-20), ενώ στη συνέχεια με το τρίποντο του Τσάμη το σκορ έγινε 30-24. Οι Ρόμπινσον και Βασιλόπουλος αντέδρασαν για λογαριασμό του Πανελευσινιακού, όπου αρχικά έφεραν το ματς ίσα (33-33), ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ύστερα από πολύ ώρα μπροστά (35-38). Ωστόσο, ο Τζέιμς ήταν αυτός που είχε την τελευταία… λέξη για τους γηπεδούχους, κάνοντας στο τέλος το 38-38.

Ο Πανελευσινιακός μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 5-0 έκανε το 38-43, με τον Κολοσσό να «απαντά» με τους Τσάμη και Χάγκινς και να περνά ξανά μπροστά (47-45). Το ντέρμπι καλά… κρατούσε, με την ομάδα της Ελευσίνας να ανακτά το προβάδισμα και να φτάνει στο +5 (57-62), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί, η ομάδα της Ρόδου έκανε ένα σερί 4-0, ροκανίζοντας τη διαφορά στον πόντο (61-62).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Κολοσσός ήταν εντυπωσιακός, καθώς «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 12-2, πηγαίνοντας στο +9 (73-64). Η συνέχεια, ανήκε στους γηπεδούχους, όπου με την εξαιρετική τους άμυνα, κράτησαν χωρίς καλάθι την ομάδα της Ελευσίνας, ενώ παράλληλα ο Σμιθ τους πήγε ακόμα και στο +12 (76-64), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η αντίδραση από την ομάδα της Ελευσίνας δεν ήρθε ποτέ και έτσι οι «θαλασσί» πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 61-62, 83-68.

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Τζαμάρ 2, Τζέιμς 22 (2), Σμιθ 11 (9 ριμπ.), Στεφανίδης 8 (1), Λίντεν, Τσάμης 25 (2τρ., 12 ριμπ., 6ασ.), Χάγκινς 7 (9 ριμπ.), Κανύχης, Μπούλιαν 8 (1).

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Κοξ, Ρόμπινσον 10, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 7 (1), Μάρεϊ 12 (11 ριμπ.), Μάρκοβιτς 12, Δορκοφίκης 11 (1), Ιωάννου 7, Τζόνσον 5 (1), Καλλές, Αβραμίδης.