Ισπανία

Ο Μεσί-ας της Μπαρτσελόνα! (video)

Δεν είναι κανένα νέο, απλώς επιβεβαιώθηκε ξανά. Σε μια τρομερή ματσάρα, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τη Μπαρτσελόνα στο 3-2 κόντρα στην Βαλένθια (Πόστιγκα Χ2).

Ματσάρες από τις λίγες στο Μεστάγια. Εκεί, όπου έλαμψε (ξανά και ξανά και ξανά) το «άστρο» του Λιονέλ Μέσι, που πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τη Μπαρτσελόνα στο τρίποντο απέναντι στην Βαλένθια με σκορ 3-2.

Η εκκίνηση του παιχνιδιού ήταν φοβερή για τους Καταλανούς. Μόλις στο «11», ο Λέο βγήκε μόνος του σε τετ-α-τετ, έκανε ολίγον τι τα δικά του και πλάσαρε για το 1-0 των «μπλαουγκράνα». Στο 39’ πάλι ο ίδιος –και μετά από ασίστ του Φάμπρεγας- πλάσαρε εύστοχα για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Το… over ξανά από τον Αργεντινό με ωραίο κοντινό σουτ. Κι ενώ φαινόταν πως πάμε για περίπατο, η Βαλένθια αντέδρασε. Ή πιο συγκεκριμένα, ο Πόστιγκα. Που αρχικά μείωσε με τρομερό «ψαλιδάκι» και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγραψε το 3-2 με ωραία κεφαλιά.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ήταν πιο… ήρεμα, αφού είχε περάσει η «καταιγίδα». Στο 83’ ο Μέσι έχασε την ευκαιρία να «τελειώσει» το παιχνίδι, αφού το εξαιρετικό του πλασέ… έγλυψε το κάθετο δοκάρι της Βαλένθια. Και τρία λεπτά αργότερα ο Ζόνας είχε δοκάρι, με τους γηπεδούχους να «τραβάνε τα μαλλιά τους» και τους φιλοξενούμενους να ευχαριστούν τον Θεό! Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με τη Μπαρτσελόνα να επικρατεί 3-2 και τον Ντιέγκο Άλβες να κάνει δύο απίστευτες αποκρούσεις στο 90’.