Βόλεϊ

Πρώτο βήμα και εύκολα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 στα σετ του ΟΦΗ στο Λιγκ Καπ του βόλεϊ, πραγματοποιώντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

Εύκολα ο Ολυμπιακός.

Τη νίκη με 3-0 στα σετ πήραν οι Πειραιώτες επί του ΟΦΗ, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ ανώτεροι και συνάντησαν αντίσταση μόνο στο τελευταίο σετ, το οποίο πήραν με 30-28.

Με φόρα μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη και βρέθηκε να προηγείται με 10-3, ενώ ο ΟΦΗ μείωσε στους τέσσερις πόντους, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και έφτασαν άνετα στη νίκη με 25-16. Παρόμοια ροή είχε και το δεύτερο σετ, το οποίο κατέκτησε ο Ολυμπιακός ακόμα πιο εύκολα.

Στο τρίτο σετ είχε ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι μέχρι το 18-13, αλλά οι Κρητικοί αντέδρασαν και από το 21-21 έγινε «μάχη». Το παιχνίδι κύλησε πόντο πόντο και βρέθηκαν με 28-27 μπροστά. Σπαταλώντας δύο ευκαιρίες για να μειώσουν σε 2-1. Ο Έγκλεσκαλνς ισοφάρισε και ο Μιχαήλοβιτς έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», ενώ ο πρώτος σφράγισε τη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 25-11, 30-28