Βόλεϊ

Πάλεψε κόντρα στο «θηρίο» ο Ολυμπιακός

Έκανε ότι μπορούσε κόντρα στην πανίσχυρη Μόντενα ο Ολυμπιακός, αλλά έχασε 2-3 σετ από την ιταλική ομάδα στον πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός έχασε 2-3 σετ από την πανίσχυρη Μόντενα στου Ρέντη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών και έχασε την ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη που θα του έδινε ελπίδες για πρόκριση στους «16», κάτι που πλέον δυσκολεύει, αφού οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να κάνουν την ανατροπή».

Ο Ολυμπιακός, με «όπλο» το καλό σερβίς προηγήθηκε με τους Χουσάι και Γκέργκι. Οι Ιταλοί έφτασαν στο σετ μπολ (23-24) με τον Καλιμπέρτα, αλλά η Μόντενα ισοφάρισε και στο 32-32 ένας πρώτος χρόνος του Πετρέα και ένα λάθος του Πινάλι έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 8-5 στο δεύτερο σετ με άσο του Πετρέα. Με τα καλά σερβίς του Μπόσι οι Ιταλοί ισοφάρισαν και προηγήθηκαν 10-14 και 11-18. Οι γηπεδούχοι με τα καλά σερβίς του Πετρέα μείωσαν σε 16-20, αλλά ο Καλιμπέρντα έδωσε το δεύτερο σετ στη Μόντενα.

Ο Ολυμπιακός δεν παράτησε σε κανένα σημείο το ματς. Κατέκτησε το τρίτο σετ, πήρε τον πόντο και "έσβησε" δύο ματς μπολ των Ιταλών που "έφτυσαν αίμα" για να φτάσουν στο 3-2 σετ.

Για τη Μόντενα, 22 πόντους σημείωσε ο Μπέντορζ και 20 ο Πινάλι. Ο Φίνγκερ ξεχώρισε επιθετικά για τον Ολυμπιακό με 22 πόντους.

Τα σετ: 34-32, 17-25, 38-36, 19-25, 15-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 22π. (21/45 επ., 1 άσσος), Πετρέας 14 (7/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 34% άριστες), Βουλκίδης 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (5/5 επ., 1 άσσος), Γκέργκι 18 (17/29 επ., 1 άσσος, 31% υπ. - 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 34% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/4 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Ριζόπουλος

ΜΟΝΤΕΝΑ (Αντρέα Τζιάνι): Πινάλι 20 (17/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέντνορτς 22 (19/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 38% άριστες), Κρίστενσον 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόσι 11 (9/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ματζόνε 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Καλιμπέρντα 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 31% άριστες) / Ροσίνι (λ, 70% υπ. - 57% άριστες), Άντερσον 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 54% υπ. - 29% άριστες), Σάλσι